Röportaj

Seyahat Yazarı Sevil Mert Röportajı

Çok Okuyan Çok Gezen blogu seyahat yazarı Sevil Mert ile eğlenceli bir sohbet gerçekleştirdik. Sizlere yardımcı olabilecek cevapları bulabilirsiniz. İlham alacağınız ve yeni rotalar keşfedeceğiniz yerler ile ilgili fikir sahibi olabilir, kendinize en kısa sürede gereken zamanı yaratabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba, ben Sevil Mert. Türkiye’nin haritada yeri en az bilinen şehri Burdur’un bir ilçesinde dünyaya geldim. Üniversite için İstanbul’a gelip burada kalanlardanım. Yoğun iş hayatımı seyahatlerimle renklendirmeye çalışıyorum. Sigortam.net’in pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısıyım. 2007’den beri seyahatlerimi Çok Okuyan Çok Gezen adlı blogumda yazıyorum.

Çok okuyan çok gezen blogu ortaya nasıl çıktı?

Seyahatlerimle ilgili arkadaşlarımdan çok sorular geliyordu, kimisi ile buluşup anlatıyor kimisine uzun mailler yazıyordum. Bir gün aydınlandım ve madem insanların ihtiyacı var ben de blog yazayım bari herkes okusun faydalansın dedim.

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Bu güne kadar 50 ülkede bulundum, gezdim demek çok iddialı o yüzden gittim demek bana daha doğru geliyor. Tam anlamıyla gezdim demek için daha fazla zaman geçirmek lazım gidilen ülkelerde.

Tek bir ülke adı veremiyorum 50 ülke içinden… Birkaç ülke söyleyeceğim; Güney Afrika, Kamboçya, Peru ve Bolivya.

Sevil-Mert

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Olmaz mı? Neredeyse her hafta sonu bir programım var. Seyahatlerimi hem yurtdışına hem de yurtiçine yapıyorum. Bu yıl kesinleşmiş olan yurtdışı seyahatlerim tarih sırasıyla; Danimarka, Kıbrıs, Kazakistan, Moğolistan, Vietnam…

Bunlar dışında yurtiçinde özellikle hafta sonları pek çok programım oluyor.

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz? 

Öncelikle hayal ettiğim ve çok gitmek istediğim yerler var. Her yıl 1-2 ülkemi bu listeden seçiyorum. Mesela bu yıl Moğolistan ve Vietnam onlardan. Onlar dışındakiler genellikle ucuz uçak bileti bulduğum daha önce gitmediğim yerler olmasına özen gösteriyorum.

Önümüzdeki 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

Resmi tatiller benim en sevdiklerim ve mutlaka plan yaptığım zamanlar oluyor. Eğer benim gibi yerinizde duramayanlardansanız bahar ayları keşif seyahati yapmak için en iyi zamanlar. Bu nedenle 19 Mayıs’ı baharın keyfini çıkarabileceğiniz yerlere gidin derim. Türkiye’de Ege köyleri, Kapadokya için en iyi zamanlar şimdi. Yurtdışında ise, yazın sıcağında gezmenin zor olacağı ama bahrda gezilebilecek Mısır, Fas gibi ülkeler tercih edilebilir. Bir de Balkanlar baharda çok güzel olur.

Ramazan Bayramı ise uzun tatil. Ben bu yıl Ramazan sonrasında da bir hafta izin yaparak önce Kazakistan ardından Moğolistan’a gideceğim. 2 hafta olmasa bile 1 hafta güzel bir süre. Deniz tatili sevenler Ege veya Yunanistan kıyıları. Yine keşif tatili sevenler için ise mümkünse bizim yarım kürede değil de Güney Yarımkürede yerleri önereceğim. Böylece sıcaktan bunalmadan keyifle gezebilirler.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Seyahat etmek için büyük paralar ve uzun tatillere ihtiyacınız yok. Seyahat etmek bir lüks değildir, sadece biraz hayal kurmanız yeter. 3 gün için Azerbaycan’a 4 gün için Mısır’a gidiyorum. Uçak biletlerimi kampanyalardan yakalıyorum, konaklama ve ulaşım masraflarımı en aza indirip bir sonraki seyahatim için bütçe yaratıyorum. Önemli olan bir kez kapıdan dışarı çıkmak. Önce kendi şehrinizi ülkenizi gezin, sonra yakın komşular, cesaretiniz ve hevesiniz arttıkça uzakları planlarsınız. Siz yeter ki yola çıkın…