Röportaj

Çok Gezen Adam Osman Kurt Röportajı

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Ben Kayserili bir ailenin en büyük çocuğuyum. İstanbul’da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Üniversitesi’nde okuduktan sonra bir süre gazetecilik yaptım. Şimdi bir düşünce kuruluşunun medya ilişkileri ve dijital medya koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca Digitalage dergisinde köşe yazıları yazıyorum. En büyük hobim gezmek ve otomobil test etmek. Bu deneyimlerimi de cokgezenadam.com blogumda paylaşıyorum. Ayrıca The Gate dergisinde de gezi yazılarım yayınlanıyor.

Galatasaray Lisesi’nde okurken en büyük hayalim bir gün yurtdışına gidebilmek, özellikle de Paris’e gidip Eyfel Kulesi önünce fotoğraf çektirmekti. Ama 23 yaşına kadar yurtdışına bir türlü gidemedim. İnterrrail yapmak istiyordum ama ne zaman babama teklif edecek olsam Türk Lirası değer kaybediyor benim de isteğim içime kaçıyordu. Ama 23 yaşımda bir kurs ayarlayıp ilk seyahatimi Paris’e gerçekleştirdim. Burada ders verip konaklamamı bedavaya getirdim. Sonrasında da yüksek lisans için Fransa’da yaşadım ve burada iken bolca seyahat etme imkanım oldu. Türkiye’ye döndüğümde de ilk işimde bol bol seyahat etmem gerekti. Özellikle otomobil lansmanları için çok ilginç yerleri keşfetme fırsatı buldum.

Blogun ortaya nasıl çıktı?

5 buçuk yıl boyunca çalıştığım Bloomberg Businessweek Türkiye’de iş nedeniyle çok fazla seyahat ediyordum. Bu yazılarımı bir blogda toplamak istiyordum ancak blog açabilecek teknik bilgim yoktu. Sonrasında Türk Telekom’da çalışmaya başlayınca, mesai arkadaşlarımın desteğiyle bu açığımı kapattım. İlk başta eski gezilerimi yazarak başladığım bloğumu zamanla yeni gezilerle büyüttüm.

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Hatırladığım kadarıyla 33 ülke gezdim. Her yer ayrı güzel ama özellikle Endülüs ve Şiraz beni çok etkilediler. Ayrıca kış lastiği için gittiğim İsveç’in kutup dairesine 90 km uzaklıktaki Vidsel kasabasında yaşadığım deneyim de oldukça ilginç idi.

osman-kurt

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Mayıs ayında Malta’ya gitmeyi planlıyorum

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz? 

Seyahatlerimin bir kısmında otomobil firmaları ya da seyahat şirketlerinden davet alıyorum. Onlar daha plansız oluyorlar. Kendimin planladıklarımda ise çoğu zaman tatile gitmek isteyeceğim zaman diliminde o döneme uygun bazı destinasyonlar belirleyip, en uygun uçak bileti olanı tercih ediyorum. Malta seyahatim de bu şekilde oldu. Budapeşte, Lizbon, Güney İtalya gibi destinasyonlar arasında uçuş saatleri ve fiyat anlamında en uygunu Malta idi.

Önümüzdeki 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

19 Mayıs’ta ben açıkçası Malta’yı tercih ettim. Hem deniz hem tarih hem de uygun uçak biletleri nedeniyle. Ramazan bayramında da burası, Güney İtalya ve Nice ilk aklıma gelen yerler. Ben ayrıca Budapeşte’yi de çok seviyorum. Oraya çoğu zaman uygun fiyatlı bilet bulmak da mümkün. Daha düşük bütçesi olanlar Bulgaristan’ı da düşünebilir. Yunanistan’da Batı Trakya’ya da otomobille seyahat da düşünülebilir. Açıkçası yeni ehliyetlerden sonra sadece araç sigortası ve Schengen’e ihtiyacınız oluyor.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Açıkçası seyahat etmeyi bir lüks olarak görmeyin. Çok pahalı olduğunu düşündüğünüz yerlerde Türkiye’den çok daha ucuza tatil yapmak çoğu zaman mümkün. Bunu nasıl yaptığımı görmek isterseniz de bloğum cokgezenadam.com’u okuyabilir, arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz.