Cam gibi berrak duru denizi ve altın sarısı kumlarıyla davetkâr bir havaya bürünen Çıralı denizi, kum ve güneşin birlikteliğinden doğan eşsiz bir doğal güzellik. Plajın bir ucu dünyaca ünlü Yanartaş Dağı’na, diğer ucu ise Olympos’a kadar uzanıyor. Yeşilin ve mavinin tüm tonlarını barındıran Çıralı Plajı, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla da büyüleyici.

Maviye doyabileceğiniz ender denizlerden birine sahip olan Çıralı; sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir seçenek. Taşsız kumsalı sayesinde dilerseniz çocuklarınızla kumdan kaleler yapabilir, dilerseniz pırıl pırıl denizinde yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Her kulaçta huzuru iliklerinize kadar hissettiren sahilin etrafı ise kamp alanları ve ağaç evlerle kaplı.

⇒Çıralı Otellerini İnceleyin.

Çıralı Plajı Nasıl?

Deniz tatilini sevenlerin en çok merak ettiği konuların başında plajın durumu geliyor. Peki, Çıralı Plajı nasıl özelliklere sahip? Çıralı Halk Plajı, Türkiye’nin en uzun sahillerinden biri. Yaklaşık 3, 2 kilometre uzunluğa sahip olan plajın genişliği ise 10 metre ile 50 metre arasında değişiklik gösteriyor. Plajın her iki ucu ise görsel bir şölene imzasını atan kayalıklarla sınırlanıyor.

Denizden itibaren hafif bir eğimle yükselen plaj, ince taneli ve altın sarısı kumlara sahip. Her dalgada ayağınızın altından ipek gibi akan sahilde yürüyüşler yapabilir, denizin tuzlu kokusunu içinize çekerek spor yapmanın keyfine varabilirsiniz. Sahilde yer alan ağaçlar eşsiz bir gölgelik imkânı sunuyor. Ağaçların gölgesine uzanabilir, kuytu bir köşede en sevdiğiniz kitabın sayfalarında hayallere dalabilirsiniz.

Oldukça geniş bir plaj olduğu için çocuklu ailelerin de ilgisini çeken Çıralı, uzunluğu sayesinde günübirlik tatile geldiğinizde bile tenha alanlara sahip. Çok kalabalık olduğunda dahi diğer insanlarla burun buruna olmak zorunda kalmıyorsunuz. SİT alanı ilan edilen plajda yapılaşmaya izin verilmemesi, plajın doğal görünümüne de katkı sağlıyor.

Plajın güney ucunda Olympos Dağı`ndan çıkan derenin buz gibi suyu deniz ile birleşiyor. Sıcaktan bunaldığınızda derede serinlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Sessiz, sakin ve huzurlu yapısıyla huzurlu bir tatil geçirebileceğiniz Çıralı, geçmişin gizemlerini doğal güzellikleriyle birleştiriyor.

Çıralı sahilini özel kılan bir diğer özellik ise nesli tükenmekte olan “Caretta Caretta Kaplumbağaları”. Plaj, kaplumbağaların üreme alanı ve bu nedenle sahil de SİT alanı ilan edilmiş. Bu alanda, bir çeşit deniz kaplumbağası olan “Caretta Caretta'ların" yumurta sayısını ve nereye yumurtladıklarını kontrol eden gönüllü kişiler çalışıyor.

Plajda deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları bölgelerde yüksek kafesler bulunuyor. Böylece insanların bilmeden kaplumbağa yumurtalarına hasar vermesi engelleniyor. Geceleri yumurtadan çıkan kaplumbağaların denize kolayca ulaşması ve yaralanmasını önlemek için geceleri sahil kapalı.

Deniz kaplumbağalarının yumurtadan çıkışını ve denize ulaşma mücadelesini izlemek isterseniz, ağustos ve eylül aylarında gün doğumunun hemen öncesinde plajda yerinizi alabilirsiniz.

Çıralı Plajı Denizi Nasıl?

Altın sarısı incecik kumları ile büyüleyen Çıralı sahili, doğa ile iç içe tatil geçirmek isteyenler için ideal bir seçenek. Peki, Çıralı denizi nasıl özelliklere sahip?

Bir liman kenti olan Olympos antik kentin sahili niteliğindeki Çıralı Plajı, göz alabildiğince mavi bir gölü andırıyor. Berrak ve dalgasız suyu sayesinde rahatlıkla yüzebileceğiniz denizin derinliği ise birkaç metreden sonra yükseliyor. Ancak yüzme bilmeyenler bu noktaya kadar güvenle yüzebiliyor.

Denizin ilk birkaç metresi hafif çakıllı bir yapıya sahipken, derinlik arttıkça denizin dibi tamamen kum bir alana dönüşüyor. Deniz canlılarını izlemekten hoşlanıyorsanız sahilin kayalık bölgeleri tam size göre. Deniz gözlüğü ve şnorkel ile deniz altındaki birbirinden ilginç ve güzel canlıları rahatça izleyebilirsiniz.

Kayalarla çevrili bir plaj olduğu için güneşin etkisi nispeten daha az. Ilık bir havaya sahip olan Çıralı sahilinin etrafı kamp alanları ve ağaç evlerle dolu. Ancak SİT alanı ilan edilmesi sayesinde herhangi bir otelin plaja sahili bulunmuyor. Hafif taşlı ve ılık suya sahip olan Çıralı denizi, cam gibi berrak ve durgun suyu ile eşsiz bir yüzme keyfi sunuyor.

Derenin buz gibi suyu ile birleşen noktada su biraz daha serin ve denizin büyük bir kısmı sahile oranla daha taşlık bir yapıya sahip. Mavi bayrağa sahip olan tertemiz suyu ve etrafında çam ağaçlarıyla adeta saklı bir cenneti andıran Çıralı’da tüm ailenizle keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Çıralı Plajı İmkânları?

Geçmişin gizemleri ile büyüleyen Olympos Antik Kentine giriş, Olympos Plajı’nın denizle birleşen dere kısmından yapılıyor. Girişin ücretli olduğu antik kenti yazları 08.00-21.00, kışları ise 08.30-17.30 arasında Müze Kart ayrıcalıklarından faydalanarak gezebilirsiniz. Tapınaklar, korsan mezarları, kale ve heykellerin yer aldığı antik kent, mitolojik bir gezi yapmanıza da fırsat tanıyor.

Uzun bir sahil şeridine sahip olan Çıralı’da, denizin hemen kenarında herhangi bir işletme bulunmuyor. Ancak kumsalın hemen arka bölümünde pek çok restoran ve kafe yer alıyor. Çıralı Plajı şezlong ve şemsiye için sahilin biraz uzağında yer alan işletmelere ödeme yapmanız gerekiyor. Dilerseniz yanınızda da götürebilirsiniz.

Sahil yolu üzerinde günübirlik tekne turları, Adrasan, Ceneviz Koyu ve Olympos Plajı gibi Antalya’nın en popüler kıyılarına turlar düzenliyor. Sabah 9.00-10.00 gibi başlayan ve 16.00-17.00’a kadar süren tekne turlarına katılabilir, yeni yerler keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

SİT alanı olan Çıralı Plajı`nda, düzenli aralıklarla ilaçlama yapılıyor ve bu sayede sinek, sivrisinek gibi haşerelerin görülme oran oldukça az. Portakal limon ağaçlarıyla çevrili pansiyonlar ve ahşap bungalov evlerin çoğunlukta olduğu Çıralı ‘da, karavan ve çadır kampı yapanların sayısı da oldukça fazla.

Çıralı Plajı Nerede?

Dünyanın en güzel tatil beldelerinden biri olarak gösterilen Antalya, hem doğal güzellikleri hem mitolojik hikâyelere konu olan tarihi eserleriyle ülkemizin turizm alanında en popüler şehirleri arasında yer alıyor. Birbirinden güzel sahillere sahip olan Antalya’nın el değmemiş bakir plajlarından biri de çıralı sahili. Peki, Çıralı Plajı nerede? Çıralı sahili nerede?

Çıralı Plajı, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı küçük bir tatil beldesi Çıralı kasabasında yer alıyor. Halka açık bir plaj olan Çıralı, Antalya’nın en popüler plajlarından biri olan Olympos Plajı’na da oldukça yakın. Olympos Antik Kenti`nin yamacında yer alan plaj, Antalya şehir merkezinin ortalama 84 kilometre uzağında konumlanıyor.

Çıralı Plajı`na Nasıl Gidilir?

Çıralı Plajı`na gitmek için öncelikle Antalya’ya gelmelisiniz. Eğer otobüs ile ulaşım sağlamak isterseniz bulunduğunuz ilden Antalya otogarına gelebilirsiniz. Uçak ile Çıralı Plajı`na gelmeyi planlıyorsanız, Çıralı’ya en yakın havalimanı Antalya Havalimanı. Antalya Havalimanı’ndan direkt Çıralı`ya toplu taşıma imkânı bulunmuyor, bunun için Antalya otogarına gitmelisiniz.

Havalimanından Antalya otogarına ulaşmak için tramvay, belediye otobüsü ya da HAVAŞ servislerini kullanabilirsiniz. Otogara geldikten sonra Kumluca-Kaş istikametine giden otobüslere binebilirsiniz. Otobüsler sizi Çıralı kavşağında indirdikten sonra kavşaktan geçen Çıralı dolmuşları ile sahile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çıralı Plajı Ücretli mi?

Olympos Çıralı Plajı, halk plajı olduğu için herkes denizin ve sahilin keyfini çıkarabiliyor. Çıralı Plajı giriş ücreti ödenmiyor, ancak sahilde herhangi bir işletme olmadığı için mutlaka yanınızda şemsiye ve şezlong götürmelisiniz. Dilerseniz de sahilin biraz uzağında yer alan işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

Görmeden Gelme

  • Olympos Plajı
  • Yanartaş
  • Ulupınar
  • Likya Yolu
  • Ceneviz Koyu
  • Adrasan Plajı