Güncel Haberler

Bu Köyde Kablosuz Elektronik Cihaz Bulunmuyor

Amerika‘nın Batı Virginia bölgesindeki bu dağlık bölgede kablosuz hiçbir elektronik cihaz bulunmuyor. Bu da demek oluyor ki wifi, telefon ya da mikrodalga fırın bulunmamakta.

Evet yanlış duymadınız, burada hiçbiri yok, “Green Bank” bölgesine hoş geldiniz.

Buranın böyle bir bölge olmasının altında Green Bank Teleskopu yatıyor. Green Bank Teleskopu şu anda dünyada bilinen en büyük radyo teleskopu olma özelliğini koruyor ve gözlem evinin çalışma mekanizmasını etkilememek için 34.000 kilometrekarelik bir alan “Sessiz Bölge” olarak ilan edilmiş. Yani bölge içerisinde başta cep telefonu olmak üzere birçok cihazı malesef kullanamamaktasınız.

green-bank

Green Bank bölgesinin bu durumundan dolayı çevreci ve hayatları metropollerde taş binalarla sarılı kişiler kaçıp buraya taşınmışlar.

Bu bölgedeki köylerden biri olan 147 sakini olan Diane Schou‘da yaşayanlardan biri 2002 yılında evlerinin yakınına kurulan WiFi sağlayıcı yüzünden vücudunda şiddetli ağrılar duymaya, kaşıntılar oluşmaya ve saçları dökülmeye başlamış. Fakat sonrasında Diane Schou‘ya taşınan kişi tüm bu problemlerinin kaybolduğunu ve şu anda bu bölgede oldukça mutlu olduğunu belirtti.