Aktiviteler Genel Gezi Rehberi Öneriler Türkiye

Bozcaada’da Yapılacak 6 Aktivite!

Her zaman trend, her zaman canlı ve her mevsimi ayrı güzellikte olan Bozcaada.. Bozcaada’da neler yapılır? Nerede denize girilir? Ne yenir? Ne içilir? Nerede kalınır? sorusunun cevabına kadar yazımızda aradığınız tüm detayları bulacaksınız. Öncelikle Bozcaada’ya gitmek için otobüs ile gidecekseniz Geyikli Otogar’dan feribotla adaya ulaşabilirsiniz. İster kısa süreli bir kaçış rotası, isterseniz uzun soluklu bir dinlenme molası verebilirsiniz. Farklı koylarında denize girmenin tadını çıkarın ve gün batımında Bozcaada’nın eşsiz şaraplarının tadına bakmayı unutmayın. Aslında Bozcaada’nın ruhunu Heredot çok güzel özetlemiş : ‘’Tanrı insanları uzun ömürlü olsunlar diye Bozcaada’yı yaratmış’’ demiş.

⇒ BOZCAADA OTELLERİNİ İNCELE

1) EŞSİZ KOYLARINDA YÜZME KEYFİNİ YAŞAYIN

Cam gibi serin sularında denize girmek istiyorsanız doğru adres Bozcaada! Muhteşem koylarında Ayazma, Tuzburnu, Habbele ve Akvaryum adanın keyfini çıkarmanız için en bilinen koyları. En çekici yanlarından birisi de tertemiz denizi, koyları ve plajları oluyor. Ayazma Plajı’nın altın rengi kumları, pırıl pırıl denizi sizleri büyüleyecek. Kumsalın üzerinde olan restoranlar plaja daha farklı bir hava katıyor. Dilerseniz beach hizmeti veren tesislerde Habbele ve Tuzburnu koylarını tercih edebilirsiniz.

Denize Girilebilecek Yerler:

Ayazma Plajı

Sulubahçe Koyu

Habbele Plajı

Beylik Koyu

Akvaryum Koyu

Çayır Koyu

Tuzburnu Koyu

Poyraz Limanı Koyu

Tekirbahçe Koyu

2) MUHTEŞEM ŞARAPLARININ TADINA BAKIN

Türkiye’nin şaraplarıyla ünlü en güzel bölgesi neresi diye sorsak gözler direk Bozcaada’ya çevrilir. Şarap fabrikaları, şarapçılık geleneğinin çok eski yıllara dayandığı adanın vazgeçilmez yapıları. Bozcaada deyince akıllara ilk olarak üzüm bağları geliyor. Üzüm demek eşittir şarap demek oluyor ve adayı çevreleyen bağlardan muhteşem lezzetler ortaya çıkıyor. Corvus, Çamlıbağ, Amadeus Bozcaada’nın başlıca şarap üreticileri. Fabrikaları gezerek bol bol şarap tadımı yapmanızı kesinlikle öneririz.

3) RENKLİ SOKAKLARINA KENDİNİZİ BIRAKIN

Nostalji kokan sokakları ile adeta şirin bir sahil kasabasını anımsatır. Adaya adımınızı attığınız andan itibaren havası ruhunuza işleyecek ve kendinizi renkli sokaklarında kaybolurken bulacaksınız. Önceden kasabanın ortasından geçen bir dere, Rum ve Türk Mahallesi diye ikiye ayrılmasına rol oynamış kasabanın. Artık böyle bir ayrım yok ancak mimari farklılıklardan dolayı hangi mahallede olduğunuzu anlamanızda mümkün oluyor. Her sokağı gezdikçe kendinize yeni şeyler katacak ve farklı detayları yakalayacaksınız. Her köşesinde güzel anılar biriktireceğiniz bolca fotoğraflar çekilebilirsiniz.

4)TARİHİ DOKULARINI KEŞFE ÇIKIN

Bozcaada’nın her köşesi keşfedilmeyi bekliyor ancak birde tarihi yerlerini keşfe çıkmaya ne dersiniz? Kesinlikle adaya gittiğiniz zaman bir gününüzü bu güzellikleri görmeye ayırmalısınız. Hadi oraları keşfe çıkalım!

Bozcaada Kalesi

Feribotla adaya yaklaşırken sizi ilk karşılayanlardan biri biri Bozcaada Kalesi olacak. Venedik, Ceneviz ve Bizanslılar döneminde kullanılan kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından onarılmıştır. Kale bir su hendeği ile adadan ayrılmaktadır. Bir zamanlar içerisinde Türk ahalinin yaşadığı iki caminin olduğu kale içi, şimdi neredeyse bomboş. Sadece festival zamanlarında verilen konserlerle hareketleniyor. İç kale bölümünde ada etrafından çıkarılan amforaların sergilendiği bir oda bulunuyor. Ayrıca kalenin bahçesinde adadan çıkarılan çok sayıda eski mezar taşı ve tarihi eser sergileniyor.

Bozcaada Müzesi

Tarihi serüveni, ada yaşamının geçmişe dair izlerini merak ediyorsanız rotanız Bozcaada Müzesi olmalı. Rum Mahallesi’nde bulunan Bozcaada Yerel Tarihi Müzesi adanın geçmişini günümüze taşıyan ve mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. Alışılagelmiş müzelerin dışında sizi daha çok çeken soğuk görünümlü değil de ilgi çekici açıklamaları ile gezmekten mutluluk duyacağınız bir müze. Müze mağazasından kitap, katalog, kartpostal, antik dönem replika Tenedos sikkelerinden yapılmış kolye, küpe, yüzük, seramik kupalar gibi adayla ilgili hatıralık eşyalar alabilirsiniz.

Bozcaada Müzesi’nde sergilenen koleksiyondan bazı başlıklar şu şekilde:

  • Eski Bozcaada fotoğrafları
  • Osmanlı döneminden kalma obje ve evraklar
  • Çanakkale Savaşı’nda üs olarak kullanılan Bozcaada’da yabancı ülkelerin bıraktığı her türlü malzeme ve belgeler
  • Bozcaada’lı Rum ve Türklerin evlerinde ve işyerlerinde kullandıkları eşyalar ve hikayeleri
  • 1925-1965 yılları arası Bozcaada’lı esnaflara ait canlandırma köşeleri: doktor, marangoz, terzi, ayakkabıcı, demirci, fıçıcı, küfeci, meyhane, kahveci
  • Denizciler, kaptanlar, süngercilere yönelik objeler, hikayeler, fotoğraflar
  • Bağcılık ve şarapçılıkta kullanılmış çeşitli aletler, belgeler, etiketler, eski ada şaraplarından oluşan şarap mahzeni

Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada’daki Rum Ortodoks cemaatine ait, ibadete açık tek kilisedir. Yalnızca Pazar sabahları saat 08:00’da görebileceğiniz Bozcaada Meryem Ana Kilisesi 1869 yılına tarihlenmektedir. Kilise Rum Mahallesinin tam ortasına konumlanmıştır.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Venedikliler zamanında yıkıldığı ileri sürülen caminin kimler tarafından yapıldığı hakkında bilgisi yoktur. Osmanlı’nın hakimiyeti altında olduğu sıralar Köprülü Mehmet Paşa, camiyi tekrar restore ettirip, onarmıştır. Günümüzde Yalı Cami ismiyle anılmaktadır. Caminin kitabesi yoktur.

Bozcaada Alaybey Camii

Bozcaada’nın en bilinen tarihi camisi, sokaklarında gezerken dikkatlerinizi Kırmızı kesme taşlarıyla çekecek. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor ancak 1700’lü yıllarda yapıldığı da söyleniyor. Cami avlusunda ufak bir mezarlık bulunmaktadır. Burada 14 tane mezar vardır. Bu mezarlardan bir tanesi de Osmanlı’da sadrazamlık yapmış olan Halil Hamit Paşa’ya aittir. İbadete açıktır.

Alaybey Hamam

17. veya 18. Yüzyıla ait olabileceği tahmin edilen Alaybey Hamamı 40 yıldır kullanıma kapalıdır. 1960 yılına kadar kullanılan hamam Alaybey Cami ile iç içedir.

Köprülü Hamamı

Zamanında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan hamam Köprülü Mehmet Paşa Cami’nin yakınına yaptırılmıştır. Kadın ve erkeklerin ayrı bölümleri kullanmaları esas alınarak ‘’çifte hamam’’ tarzında yapılmıştır ve 70 yıl kadar süredir kullanıma kapalıdır.

Namazgah Çeşmesi

Bozcaada’nın en önemli çeşmelerinden sayılan Namazgah Çeşmesi Öksüz Mehmed Paşa’nın yaptırdığı buz gibi suların aktığı çeşmedir. En önemli olmasının nedeni ise kesme tüf ve moloz ile örülmüş olmasıdır. Bu buz gibi su akan çeşmenin suyunu içmeden dönmemenizi öneririz.

Aburga Ahmet Dede Türbesi

Feribotla limana yaklaşırken sol tarafta farkedeceğiniz türbede 10 mezarlık bulunuyor. Türbe günümüze Osmanlılar zamanından kalmıştır. Rivayete göre Ahmet Dede’nin denizci olduğu söyleniyor. Bu sebepten sefere çıkmadan önce denizciler gelip türbeyi ziyaret ederlermiş. Türbe hala ada halkı tarafından kullanılıyor.

Yel Değirmenleri

Kuzey Ege’nin incisi olan Bozcaada, kuzey ve güney cephelerinde yer alan yel değirmenlerinin yeniden inşa edilmesiyle bin yıllık siluetine yeniden kavuştu. Bozcaada halkının yıllarca kullandığı ancak zamanla bakımsızlıktan dolayı atıl bir duruma gelen değirmenlerden Bozcaada Kaymakamlığı tarafından yeniden restore edildi. Sabah erken ya da gün batımı saatlerinde giderek dilediğiniz gibi fotoğraflar çekilebilirsiniz.

5) LEZZETLİ YEMEKLERİNİN TADINA BAKIN

Delice esen rüzgarı, birbirinden renkli akvaryum gibi koyları, üzüm bağları, sokakları derken Bozcaada’nın güzellikleri saymak bitmez. Birde üstüne Ege yöresinin lezzetli yemekleri eklenince adadan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Bildiğiniz gibi Bozcaada çeşit çeşit reçelleriyle ünlüdür. Ev yapımı reçeller, çeşit çeşit zeytinler ve yemeğe doyamayacağınız ada ekmeği. İşletmelerin kendi ürettikleri domates ve incir reçeli gibi özel lezzetler sofralarınızda buluşacak. Deniz mahsulleri ve adaya özgü hazırlanan mezeler ile tadına doyamayacağınız lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Birde üstüne Bozcaada’nın meşhur geleneksel bademli ve damla sakızlı kurabiyesini çayınızı ya da kahvenizi yudumlarken deneyimlemeden adadan mutlaka dönmemenizi öneririz.

6) GÜN BATIMINI İZLEMEDEN DÖNMEYİN

Günün en güzel en huzurlu saatlerine geldik.. Bozcaada’da en meşhur aktivite. Şarap ve gün batımı ikilisi oluyor. Sevdikleriniz de yanınızdaysa eğer huzurun kollarında keyif alacağınız saatlere ortaksınız demektir. Peki gün batımı en güzel nerelerde izlenilebilir? Bozcaada’ya tatile gelenler, akın akın adanın en yüksek yeri Göztepe’ye çıkarak muhteşem gün batımını seyretmenin doyulmaz keyfini yaşıyorlar. Bir ada üzerinde olduğunuzu hissedecek, ayaklarınızın altındaki manzaraya hayran kalacaksınız. Adanın en yüksek noktası olan Göztepe’ye çıkmak ve adadaki bütün yükseltileri, düzlükleri, bağları, çamlıkları, evleri, rüzgar güllerini ve etrafındaki küçük adacıkları görmek mümkün. Sizlere sadece gün batımına karşı şarabınızı yudumlamak kalıyor. Güneşin batışı ile birlikte ortaya çıkacak birbirinden güzel fotoğraflar yakalayabilmeniz için Bozcaada rüzgar gülleri, ziyaretiniz boyunca mutlaka uğramanız gereken bir nokta. Polente Feneri ve rüzgar güllerinin uyumu inanılmaz bir görüntü sağlıyor.

⇒ BOZCAADA OTELLERİNİ İNCELE