Bozcaada Akvaryum Koyu cam gibi denizi ve doğal güzellikleri ile doğa tutkunlarına hem huzurlu hem su altı yaşamını keşfe teşvik eden heyecanlı bir tatil vadediyor. Adaya gelen çoğu kişinin uğradığı popüler yerlerden biri olan Akvaryum Koyu Bozcaada ismini de dibi çıplak gözle de görülen, adeta balıklarla beraber yüzebildiğiniz masmavi denizinden almış.

Berraklığı ile büyüleyici koyun serin suları, bakir doğası ve huzuru görülmeye, hissedilmeye değer güzellikte. Gün boyunca doğa sesleri ve kokuları eşliğinde kitabınızı okuyabilir, masmavi sularda yüzebilir, kumsala uzanıp bu enfes koyun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bozcaada Otellerini İnceleyin

Bozcaada Akvaryum Koyu Nasıl?

Bozcaada Akvaryum Plajı küçük, biraz karışık kumlu bir kumsal. Plajın her iki tarafındaki kaya çıkıntıları ise denizin dalgalı olmasının önüne geçtiği gibi tatilcilere çok güzel fotoğraf kareleri de sunuyor. Çok sayıda Akvaryum ziyaretçisi bu kayalıklara doğru giderek birbirinden güzel fotoğraflar çekerek yaşadıkları anı ölümsüzleştiriyor.

Yaz aylarında ada tatilcilerinin favorileri arasında olan koy son derece popüler ve özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. Güzel bir yönü de sadece yaz aylarında ziyaret edilebilecek bir yer olmakla kalmaması. Akvaryum her mevsim ziyaretçilerine doğadan farklı bir güzellik sunuyor. En kalabalık zamanı yaz olsa da özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında da koyu ziyaret etmeyi sevenlerin sayısı bir hayli fazla.

Akvaryum koyuna giden yol biraz problemli olsa da enfes doğa manzaraları, kekik kokuları eşliğinde yolculuk etmek bu sıkıntıyı biraz da olsa hafifletiyor.

Bozcaada Akvaryum Koyu Denizi Nasıl?

Bozcaada Akvaryum iki tarafında uzanan burunlar sayesinde adanın diğer birçok plajına göre daha az dalgalı. Pek de açık deniz özellikleri sergilemiyor; yani özellikle çocuklu aileler için ideal bir yapıda. Deniz o kadar temiz ki cam gibi tabirini fazlasıyla hak ediyor. Deniz gözlüğü takmadan da masmavi dibini görebiliyorsunuz. Özellikle balıkların ve su canlılarının çeşitliliği tam anlamıyla büyüleyici!

Denizin ilk 6-7 metresi genel olarak boyu aşmayacak seviyede; 30-40 metreye gelinceye kadar da koyda pek bir tehlike bulunmuyor. Denize ilk giriş kısmı biraz taşlı olsa da pek rahatsız verecek boyutta olmadığı söylenebilir. İsterseniz deniz ayakkabısı ile daha güvenli bir yüzme ve keşif deneyimi yaşayabilirsiniz.

Akvaryumun sol kısmından yani daha kumlu bölümünden denize girmek isteyenler kadar sağ tarafta kalan kayalıklardan koyun sularına kendini bırakmayı sevenlerin sayısı da oldukça fazla. Kumlu alanda insanlar daha büyük bir yoğunluk oluşturuyor. Eğer sakin, daha huzurlu ve sessiz bir alandan denize girmek isterseniz plajın öteki tarafına doğru yürüyebilirsiniz.

Akvaryum Plajı Bozcaada denilince kuzey Ege’deki birçok koy ve plajla özdeşleşen bir özellik de hemen dikkat çekiyor: Suların serinliği! Özellikle serin sularda yüzüp canlanmak ve enerji toplamak isteyenler için Akvaryum Koyu cennetten bir köşe gibi.

Bozcaada Akvaryum Koyu İmkanları Neler?

Bozcaada Akvaryum Koyu’nda herhangi bir tesis bulunmuyor. Dolayısıyla yiyecek ve içeceğinizi de plaja götürmeniz gerekli. Akvaryum Koyu’nda tesis olmadığı için şezlong ve şemsiye de bulmanız zor. Havlu ve katlanabilir portatif sandalyeler koyda oldukça işinize yarayabilir.

Son dönemlerde ise özellikle yaz ayları boyunca bir yüzen market tatilcilere sınırlı hizmet sunuyor. Bazı atıştırmalık, içecek ve şemsiye kiralama gereksinimlerinizi bu market aracılığıyla da karşılayabilirsiniz.

Plaj duş, kabin ve tuvalet imkanına da sahip değil. Tesislerin olmaması bazı kısıtlamalara yol açsa da tatilcilerin çoğu bundan pek şikayetçi görünmüyor. Koyun nadide güzellikteki denizi, doğa ile başbaşa tatil imkanı sunması, insan yapılaşmalarından, gürültü ve kirlilikten uzak olması bu dezavantajları büyük oranda telafi ediyor.

Bozcaada Akvaryum Koyu’nda ayrıca kampçılar ve dalmayı sevenler için de ideal koşullar sağlıyor. Plaj çevresinde çok sayıda çadır ve karavan görmeniz mümkün. Aynı zamanda Bozcaada Akvaryum Koyu şnorkel ve deniz gözlüklerinizi takıp su altındaki yaşamı keşfe çıkmanız adına şüphesiz ki ülkemizdeki en iyi yerlerden biri.

Bozcaada Akvaryum Koyu Nerede?

“Akvaryum Koyu Bozcaada nerede?” sorusunun cevabı Çanakkale’dir. Bozcaada Çanakkale ilimize bağlı ve Akvaryum Koyu da ada merkezine yaklaşık 7.5 km mesafede yer alıyor. Konum olarak plaj adanın en batı ucunda.

Bozcaada Akvaryum Koyu’na Nasıl Gidilir?

Doğa yürüyüşlerine ayrı bir tutkunuz varsa Akvaryum Koyu ile ada merkezi arasında yaklaşık 1 saatlik bir yürüme mesafesi bulunuyor. Koya doğru yürürken mis gibi doğa kokuları, sesleri ve birbirinden etkileyici manzaralar da tatilcilere eşlik ediyor.

Bozcaada Akvaryum Koyu ulaşım için en kolay yollardan biri de özel araçla plaja gitmek. Tuzburnu ya da Ayazma Yolu üzerinden kumsala gidilebiliyor. Araçla yolculuk ettiğinizde ada merkezinden yaklaşık 10-15 dakika içinde koya varabilirsiniz.

Ulaşımla ilgili biraz problem yaratabilen durum ise yolun son 200-300 metrelik kısmının topraklı, çukurlu ve biraz engebeli olması. Özellikle altı alçak olan araçları yolda park edip kalan topraklı kısmı yürüyerek geçmeyi de tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarındaki yoğunluğa bağlı olarak merkezden Bozcaada Akvaryum Koyu’na gün içinde minibüsler de kalkıyor. Toplu taşımayı tercih edenler minibüslerden yararlanabilir.

Bozcaada Akvaryum Koyu Ücretli mi?

Bozcaada Akvaryum Koyu bir halk plajı olup, girişi ücretsizdir.

Bozcaada Akvaryum Koyu’na Yakın Gezilecek Yerler

Bozcaada birbirinden büyüleyici irili, ufaklı koyları, tarihi yerleri ve kendine has dokusu ile ülkemizin önde gelen turistik cazibe merkezlerinden biri. Dolayısıyla Akvaryum Koyu’nun yakınlarında ziyaret edebileceğiniz başka güzel yerler de bulunuyor. İşte bunlardan bazıları:

Kale

İç kısmında Bozcaada ile ilgili etnografik ve tarihi eserlerin sergilendiği bir alan da bulunan Bozcaada Kalesi adanın simgeleri arasında. İlk olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de tarihinin en az Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar uzandığı biliniyor.

Ayazma Manastırı

Paraskevi Manastırı olarak da bilinen Ayazma Manastırı Bozcaada’dan Ayazma Plajı’na doğru inen yol üzerinde yer alıyor. Ortodoksların kurmuş olduğu tarihi manastır 18. yüzyıldan kalma. Bölgedeki çift oluklu Ayazma Çeşmesi de dikkatinizi çekebilir.

Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri

Adanın Batı Burnu’ndaki Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri de Bozcaada denilince akla gelen ikonik yapılar arasında. Özellikle yaz akşamlarında güneşin batışını izlemek için bu bölgeye çok sayıda kişi akın ediyor.

Bozcaada Şarap Fabrikaları

Bozcaada’nın üzüm bağları ve dolayısıyla şarapları da çok meşhur! İlgi duyuyorsanız bir Bozcaada geleneği olan şarapçılık hakkında keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Genellikle merkezde toplanan şarap fabrikalarında şarap yapım süreçleri gösteriliyor. Ayrıca şarapların tadına da bakabiliyorsunuz.

Görmeden Dönme

Bozcaada’nın en güzel koylarından biri Akvaryum Koyu ancak daha birçok güzel koy ve kumsalı da bulunuyor. Koylarda vakit geçirmeyi çok seviyorsanız hazır Bozcaada’dayken şu plajlara da uğrayabilirsiniz:

 • Tuzburnu Koyu
 • Beylik Koyu
 • Ayazma Plajı

 • Çayır Koyu
 • Mitos Beach
 • Habbele Plajı

 • Sulubahçe Koyu
 • Poyraz Limanı Koyu
 • Tekirbahçe Koyu

Yemeden Dönme

Bozcaada sadece doğal güzellikleri, doğa mucizesi koyları ve tarihi ile değil geleneksel mutfak lezzetleri ile de ünlü! Sizin için önerilen bazı yöresel Bozcaada lezzetlerini aşağıda görebilirsiniz:

 • Bademli ve damla sakızlı kurabiye
 • Domates ve gelincik reçeli
 • Şarap çeşitleri
 • Kalamar başta olmak üzere deniz ürünleri
 • Asma yaprağında sardalya balığı
 • Kabak çiçeği dolması
 • Damla sakızlı Türk kahvesi
 • Ada mantısı
 • Çiğ dolma