Gezi Rehberi Türkiye

Bir Osmanlı Şehri, Edirne

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olan Edirne, Osmanlı Devleti’ne de başkentlik yapmış bir şehirdir. Tarihi dokusu, atmosferi ve doğası şehre girdiğiniz anda sizi etkisi altına alıyor. 

Eski başkent olması nedeniyle Hanlar, Hamamlar, Külliyeler, Camiler, Medreseler, Kiliseler ve birçok yapıyı içinde barındıran Edirne’nin kuşkusuz en ünlü yapısı Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii‘dir.

1360’lı yıllardan beridir yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri de Edirne’nin bir başka ünlü kültürüdür. Edirne’de bugün hemen hemen her sokakta ve her köşe başında tarihi izler görebilirsiniz.

Edirne’ye gittiğinizde meşhur Edirne Tava Ciğeri yemenizi de tavsiye ederiz. Başka şehirlerde de yiyebileceğiniz ciğerler gibi olduğunu düşünmeyin. Yalnızca bu eşsiz lezzeti tatmak için gelen insanları düşündüğünüzde Edirne ziyaretiniz sırasında kaçırılmaması gereken bir lezzet olduğunu düşünüyoruz. Ve ciğer sonrasında üstüne de tatlı olarak kesinlikle Hayrabolu tatlısını yemelisiniz.

Edirne Tava Ciğeri

Edirne seyahatiniz sırasında her ne kadar Bizans dönemine ait çok fazla eser kalmamış olsa da Hadrianopolis surları, Makedonya Kulesi’ni ayrıca Osmanlı döneminde kalma Selimiye Camiisi, Üç Şerefeli Camii ve Eski Camii’yi görebilirsiniz.

Ayrıca kale içerisinde görebileceğiniz İtalyan Külliyesi, kirişhanedeki Sveti Helena-Konstantin Kilisesi ve Sveti Georgi Bulgar Kilisesi de günümüze kadar gelmiş önemli dini yapılardır. Kale içinde yer alan ve dünyanın en büyük 3.sinagogu olan Büyük Edirne Sinagogu, Türkiye’deki en büyük sinagogtur.

Edirne seyahatiniz sırasınca konaklayabileceğiniz birçok Edirne Oteli de bulunuyor. Genellikle şehir merkezine yakın şekilde konumlanan oteller tarihi bölgelere de oldukça yakındır. Edirne hali hazırda oldukça küçük bir şehir olduğu için rahatlıkla ulaşım sağlayarak gezebilirsiniz.

Edirne otel fiyatları için Otelz’nin Edirne otelleri sayfasını inceleyebilir, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

İstanbul’dan Edirne’ye nasıl gidilir merak ediyorsanız; İstanbul’dan TEM otobanını kullanarak ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 240km süren Edirne’ye otobüs seyahati ile 2,5-3 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.