Aktiviteler Destinasyon Genel Gezi Rehberi Öneriler Türkiye

Tatil Anlayışınıza Göre Sizlere Öneriler

Hasretini çektiğiniz o koylara, masmavi denizlere, içinizi ısıtan güneşe kavuşma vakti yavaş yavaş geliyor. Gün kavramını tamamen unutacağınız sahillerde, gün batımı manzaralarında ve huzurun eşliğinde bir tatil özlemi yaşadığınızı biliyoruz. Bu özlemi dindirecek birbirinden renkli ve aradığınızı bulacağınız rotaları sizler için derledik. Her noktası ayrı bir güzelliğe açılan bölgelerinden seçim yapmak sizi biraz zorlasa da kendinize göre en doğru rotayı bulacağınızdan eminiz. Doğa’nın içinde bolca nefes alın, masmavi denizinde serin sulara kendinizi bırakın ve bulabildiğiniz her bölgede dilediğinizce huzura kendinizi bırakın..

TARİH VE DOĞASEVERLERİN TERCİHİ

Eğirdir Gölü

Güllerin cenneti olan Isparta’da cennet gibi bir rota olan Eğirdir Gölü. Gün içerisinde değişik zamanlarda farklı renkler alan, gün batımında seyrine doyum olmayan ve Türkiye’nin berrak plajlarıyla ünlü dördüncü büyük doğa harikası gölüdür. Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü ünvanına sahip olup, ortalama derinliği ise 12 metre kadardır. Bünyesinde barındırdığı hem tarihi hem de doğal güzellikleri sayesinde turistlerin son yıllarda ilgi odağı haline gelmiştir. Gözden uzak bir yer hayal ediyorsanız, aynı zamanda serinlemek ve sessiz bir ortamda huzur bulmak için Eğirdir’e gitme vaktiniz çoktan gelmiş demektir.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Tirilye

Bir tarafta Marmara’nın sonsuz maviliği, diğer tarafta ise zeytin ağaçları ve tarihe tanıklık eden kültürel varlıkları ile Mudanya’nın incisi Tirilye.. Bursa’nın en güzel yerlerinden olan Tirilye’de tarih, manzara, deniz ne ararsanız mevcut. Haftasonu tatiliniz varsa gidebileceğiniz en iyi rotalardan da biri. İlçeye yaklaşık 11 km uzaklıkta şirin küçük bir Rum köyü olan Tirilye’de gezdikçe aşık olacağınız sizi tarihi geçmiş antik döneme kadar uzanan şirin evler, kiliseler, çeşmeler karşılayacak. Kemerli Kilise, Aya Sotiri, Osmanlı Hamamı gibi birçok önemli tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Mudurnu

Şehir karmaşasından uzaklaşıp bolca nefes almak isteyenlerin durağını açıklıyoruz, Mudurnu! Kültürel gelenekleri yaşatmakta olan Mudurnu, saklı güzellikleri ile keşfedeceğiniz en güzel rotalardan olacak. Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde Bolu ilinde yer alan bir ilçedir. Tarihi antik döneme kadar uzanmaktadır. Mudurnu adını, Bursa tekfurunun kızı Matarnı’dan almıştır. Tarihi evleri genelde ahşap ve iki-üç katlıdır. Evlerin bazıları 100 ve daha fazla yaşa sahiptir. Eski geleneklerin devam ettiği Mudurnu’da sizleri samimi ve sıcak bir ortam karşılayacaktır. Mudurnu esnafı her Cuma günü 600 yıllık geleneğin izini sürerek toplanıp esnaf duası etmektedir. Sıcak yaz günlerinde kadınlar kapı önüne inip el işlerini yapmaktadır.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Düden Şelalesi 

Antalya’nın doğa harikası Düden Şelalesi, kent merkezine 10 km uzaklıkta, Kepez ilçesi sınırlarında bulunuyor. Çeşitli kaynaklarda İskender Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olarak da geçmektedir. Yaklaşık olarak 40 metre yükseklikten düşen suyun görüntüsü ziyaretçilerini büyülüyor. Bu doğa harikası şelale Düden çayı boyunca iki kola ayrılıyor. Bu iki kolda bulunan şelalelerin ikiside Düden Şelalesi olarak biliniyor. Düden Şelalesinin arkasında bulunan mağara ise şelaleye bakan kişiyi adeta bir rüyaya götürüyor.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Cumalıkızık

Uludağ’ın eteklerinde yer alan, Bursa’nın en otantik gezi noktalarından Cumalıkızık kısa bir hafta sonu kaçamağı için ideal rotalardan biri. Osmanlılar’ın Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180’i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı Dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır. Her sokağın ayrı bir tarih ile sizleri karşılayacağı Cumalıkızık’ta şehirden uzak, zengin mutfağıyla sizleri mest edecek. Bu güzelliği taçlandırarak ‘’UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girerek ‘’evrensel’’ bir değer de kazanmıştır.

⇒ OTELLERİ İNCELE

MASMAVİ DENİZ İLE BULUŞMAK İSTEYENLERİN TERCİHİ

Kelebekler Vadisi

Manzaranın büyüsüne kapılacağınız, adeta cennetten bir köşeyi andıran Kelebekler Vadisi kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biridir. Fethiye’nin Ölüdeniz bölgesinde bulunan Kelebekler Vadisi hazine değerinde bir güzelliğe sahiptir. 80’den fazla kelebek türü ve Kaplan kelebeğinin yaşam alanı olmasından dolayı bu ismi almış ve dış dünyadan uzak olması ile kirlilikten oldukça az etkilenmektedir. Vadi’nin derinliklerine ne kadar çok ilerlerseniz, kelebekleri görme şansınız o kadar artmaktadır. Çünkü kelebekler daha çok nemli, gölge ve kuru ortamları severler. Bu doğa harikasına karşı temiz bir hava almak istiyorsanız rotanızı Kelebekler Vadisi’ne mutlaka çevirin.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Fethiye / Ölüdeniz

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı tabiatın adeta üstün güzelliklerinden biri olan Ölüdeniz’i mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Ölüdeniz çevresindeki sahiller sürekli dalgalarla boğuştuğu için Ölüdeniz’de tek bir dalgaya bile rastlanılmadığından beldenin adı Ölüdeniz olmuştur. Ölüdeniz sadece ülkemizin değil dünyanın en güzel tatil yerlerinden biridir. Ölüdeniz’in güzelliği 2006 yılında tescillenmiş ve %82’lik oy ile ‘’dünyanın en güzel kumsalı’’ seçilmiştir. Plaj iki bölümden oluşur. Denize doğru bakarken solda kalan kısım, Belcekız olarak adlandırılan uzun kumlu bir kumsala sahiptir. Diğer kısım ise Ölüdeniz olarak bilinen lagün kısmıdır. Ulusal bir rezerv olarak korunmaktadır.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Bozcaada / Akvaryum Koyu

Kristal, berrak deniz suyuyla, Bozcaada’nın en popüler plajlarından biri olan Akvaryum Koyu adı gibi akvaryumda yüzüyormuş hissi yaşatan ve denizin dibini rahatlıkla görebileceğiniz bir plaj. Son zamanların en popüler noktalarından ve her yerde karşımıza çıkan ‘’Bozcaada’’ birçok güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bünyesinde o kadar güzel plaj ve koy barındırır ki seyrine doyum olmaz. Akvaryum Koyu’nda tertemiz denizi ve berrak suyu sayesinde, su altı dünyasını yakından keşfedebilirsiniz. Oldukça küçük ama bir o kadar yoğun bir plajdır. Yaz aylarında adaya gelen hemen herkes tarafından ziyaret edilen en güzel lokasyondur.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Kalkan / Patara Plajı

Antalya ilimizin Kaş ilçesine bağlı olan, birbirinden harika plajları ile ünlü tatil beldesidir. Hem yerli hem yabancı tatilcilerin büyük ilgi gösterdiği bölgelerden biridir. Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın en güzel plajlarından biri olarak bilinen Patara Plajı, yaklaşık 18 km uzunluğu ile görünce sizlere Maldivleri anımsatacak güzelliğe sahiptir. En önemli özelliği nesli tükenmekte olan Deniz Kaplumbağalarının burada yumurta bıraktıkları ender yerlerden biri olması. Bu sebeple plaj doğal hayatı koruma vakfı tarafından hazırlanan proje ile korunmaktadır. Bembeyaz kumsalında manzarasına, denizine doyamayacağınız bir tatil hayal ediyorsanız bavullarınızı hemen hazırlayın!

⇒ OTELLERİ İNCELE

HUZURLU BİR TATİL ARAYANLARIN TERCİHİ

Bodrum / Gümüşlük

Gün batımının ayrı bir güzel olduğu Gümüşlük’te Begonvil ve Zambakların süslediği evler, sakin yaşantısı, deniz kenarı restoranları, el sanatları çarşısı ve meşhur tavşan adası ile sizleri çok popüler bir tatil bölgesi karşılayacak. Daha önce neden gelip görmedim diye pişmanlık duyacağınız, yeşilin maviyle buluştuğu o eşsiz bölge. Gümüşlük… Bodrum merkeze yaklaşık 22 km uzaklıkta yer almaktadır. Berrak denizi ve taze balığı ile ünlü olan Gümüşlük, Bodrum yarımadasının popüler tatil beldelerinden birisidir. Bodrum’un en güzel koylarına sahip olmasıyla bilinen Gümüşlük, Antik çağdaki Myndos kenti üzerine kurulmuştur.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Muğla / Datça

Muğla ilinin bir ilçesi olan Datça, genellikle emeklilik zamanlarında yaşama hayali kurulan, dar sokakları, Can Yücel şiirleri ile süslenen mekanları ve denize açılan eşsiz sahilleri ile Türkiye’nin en batı uçlarından da biri. Can Yücel şiirleri ile süslenen mekanları ve denize açılan eşsiz sahilleri ile Türkiye’nin en batı uçlarından da biri.

’Başka türlü bir şey benim istediğim

Ne ağaca benzer ne buluta benzer

Burası gibi değil gideceğim memleket

Denizi ayrı deniz, havası ayrı hava…’’

Can Yücel

Can Yücel’in evi Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Datça ilçesine bağlı bir mahalle olan Eski Datça’da bulunmaktadır. Bu köyde Can Yücel Evi, kahvesi ve sokağı bulunmaktadır. Türk şiiri için oldukça büyük bir öneme sahip Can Yücel’in yaşadığı ve en önemli eserleri yazdığı ev olarak bilinen Can Yücel evi Eski Datça’da yer alıyor. Ünlü şairin 1986 yılında taşındığı adres olan ev şimdilerde müze olarak hizmet veriyor. Evin büyük bir bölümü kütüphane olarak kullanılıyor. Evde yer alan anı defterine hislerinizi aktarabilirsiniz.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Fethiye / Faralya

Türkiye’nin gizli cenneti Faralya Uzunyurt adıyla da bilinir. Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı köylerden biridir. Muğla’nin Fethiye ilçesine bağlı köylerden biri olan Faralya, ilçe merkezine 25 km uzaklıktadır. Kelebekler Vadisi’ne oldukça yakındır. Deniz seviyesinden 440 metre yukarıda olan alan eşsiz doğası ile dikkat çekicidir. Hisar Mahallesi, Orta Mahallesi, Kabak Mahallesi olarak üç mahalleden oluşan Faralya milyonlarca yil önce olan şiddetli depremlerin dağı adeta buruşturmasıyla yüzünü Akdeniz’e dönmüş, sırtını da Baba Dağı’na yaslamıştır. Sit alanı ilan edilmiş bu yörede her yerden tarih fışkırmaktadır. Dünyaca ünlü Times dergisi Türkiye’de bulunan 6 gizli cennet arasında Fethiye Faralya Köyü’ne de yer vermiştir.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Cunda Adası

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı, toplamda 22 adet olan Ayvalık adaları arasında Cunda, yerleşime açık olan tek adadır. Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki dördüncü büyük adası olan Cunda’nın diğer adı, ‘’Ali Bey Adası’’dır. Ada bu adı, Kurtuluş Savaşı’nda padişahın ‘’Yunanlara teslim olun’’ emrine karşı gelerek, silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’dan alır. Adanın Yunanca adı ‘’kokulu ada’’ anlamına gelen ‘’Moshoni’’dir. Batı Anadolu’da deniz yollarının kesişim noktasında bulunuyor. Ayvalık ile bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanan Cunda’ya ilk köprü Dolap Boğazı mevkiinde 1964’te inşa edilmiştir. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliği ile Cunda’yla Lale Adalarını birleştiriyor.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Gökçeada

Kuzey Ege bölgesinde yer alan ülkemizin en büyük adası ve batı noktasıdır. Çanakkale il sınırları içerisinde yer alan Gökçeada, ilçe merkezi haricinde 10 köyden oluşmaktadır. Doğal yaşamın tüm alternatiflerini bünyesinde barındıran Gökçeada, bereketli topraklarıyla bilinmektedir. Sadece Gökçeada’da yetişen Ladolia zeytin ağaçlarından ağırlıklı olarak yağlık zeytin üretimi yapılarak kendine has kokusu ve nefis aroması ile sofralarındaki yerini alır. Zeytin ve zeytinyağı dışında zeytinyağlı sabun üretimi de yaygın olarak yapılmaktadır. Türkiye’nin en batı ucunda yer aldığı için güneş en son Gökçeada’da batmaktadır. Kaleköy tepelerinde sevdiklerinizle birlikte eşsiz günbatımını izleyebilirsiniz.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince, tepelerin arasına kurulmuş ve özgün tarihi mimarisini önemli ölçüde korunmuş bir köydür. Yemyeşil ve doğallığını yitirmeyen Şirince, zeytin ağaçlarının mandalina ağaçlarıyla iç içe geçtiği bir yolun kıvrımlarıyla ulaşılan köy, konuklarını eski Rum evleri ve şarap yapılan üzümlerin nefis kokusuyla karşılar. Son yıllarda özellikle alternatif tatil arayanların uğrak noktası olmaya başladı. Tarihi evleri, doğası ve insanlarıyla ziyaretçileri kendisine çeken Şirince yılın her dönemi turistleri ağırlıyor. Adı gibi şirin bir köy, özellikle hafta sonu turistlerle dolup taşıyor.

⇒ OTELLERİ İNCELE