Öneriler Türkiye

Ayvalık’a Tatile Gitmek için 5 Neden!

Kuzey Ege’nin kalbi ve zeytinin başkenti Ayvalık, asırlar boyu birçok efsaneye konu olmuş ve doğasıyla yıllar boyu birçok medeniyetin de buraya gelmesini sağlamış bir yerdir. Özellikle hemen karşısında bulunan Midilli’nin kültüründen çokça etkilenmiştir.

ayvalik

Girintili çıkıntılı koylarıyla, meşhur Cunda Adası‘yla (Alibey Adası), Şeytan Sofrası’yla, Sarımsaklı plajı’yla, sabunuyla, zeytiniyle, teninizi okşayan hafif meltemiyle Ayvalık yıl boyu bölgeye birçok turist çeker.

Biz de Otelz ekibi olarak en beğendiğimiz yerlerden biri olan Ayvalık’a gitmek için 5 neden hazırladık.

Ayvalık Kültürü

Ayvalık kültürü Rum ve Osmanlı etkisinde çokça kaldığı için ortaya oldukça ilginç bir mozaik çıkmıştır. Özellikle Cunda Adası’nda çok sayıda kilise ve manastır vardır. Kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi’dir. Kilisenin büyük çanı Bergama Müzesindedir.

Ayvalık Otelleri

ferahi-evler

Ayvalık otelleri, özellikle Ayvalık’ın mimari özellikleri dikkate alınarak Rum taş evleri şeklinde inşa edilmiştir ve pek çoğu denize sıfır şekilde konumlanmıştır. Oteller genellikle yılın her dönemi hizmete açıktır.

Eğer daha lüks butik oteller arayışındaysanız merkezden biraz uzakta Sarımsaklı ve Cunda gibi bölgelerde bulabilirsiniz.

Ayvalık Mutfağı

Ayvalık mutfağının temel taşı zeytinyağıdır. Zeytinyağlı ve otlu mezeler, Girit ve Midilli mutfağının etkisi oldukça fazladır.

Ayvalık’a Ulaşım

İzmir‘den yaklaşık 2-2,5 saat uzaklıkta bulunan Ayvalık’a İstanbul’dan da İDO’yla 2 saatte Yenikapı’dan Bandırma’ya geçildikten sonra, oradan da 3 saatte Balıkesir üzerinden ulaşabilirsiniz. Yeni İzmir otobanının yapılması ile sürenin daha da düşecektir.

Ayvalık Plajları

sarimsakli-plaji

Ayvalık plajları, Kuzey Ege’nin suları gibi oldukça soğuk olsa da dalgasız, berrak ve kum plajları ile ayrı bir ferahlık katmaktadır. Sarımsaklı ve Cunda koyları olmak üzere bölgede birçok irili ufaklı plajlar bulunmaktadır.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Biraz tarih ile alakalıysanız Taksiyarhis KilisesiAya Athanasiu Kilisesi, Ayvalık Ayazma Kilisesi, Profit İliyas Kilisesi,Agia Paraskevi Manastırı ya da Osmanlı’dan kalan Saatli Camii, Hacı Bayram Camii, Ayvalık Hamidiye Camii gibi tarihi yerleri gezebilirsiniz.

Bunlar haricinde Cunda Adası ve Şeytan Sofrası‘da oldukça ilgi çekmektedir.