Avrupa

Avrupa’daki Vizesiz Ülkeler

Türk vatandaşları uzun yıllardır Avrupa’ya vizelerin kalkmasını beklerken geçtiğimiz günlerde Alman başbakanı Merkel’in yaptığı ve Deutsche Welle gazetesinin yayınladığı habere göre “Türkiye, üzerine düşen son 5 maddeyi de onaylamazsa Avrupa’nın kapıları Türklere açılmayak.” olarak belirtildi.

Otelz ekibi olarak her yazdığımız içeriğimizde seyahat özgürlüğünü desteklemekteyiz. Avrupa’da vize almadan da gidebileceğiniz bazı ülkeler bulunduğunu biliyor muydunuz? Eski Yugoslavya ülkeleri olarak bilinen Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk’ta Türk vatandaşlarının 180 gün içinde 90 güne kadar kalışlarında vize istenmiyor.

Bosna Hersek

Bosnia

Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerinin yoğun olarak hissedilebileceğiniz Bosna Hersek’te en popüler yerler Saraybosna ve Mostar olarak görülüyor fakat Bihac, Jablanica ve Banja Luka gibi şehirler de mutlaka görülmeli. Ayrıca Bosna Hersek’te yeme içme konusunda çok mutlu olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sırbistan

beograd

Belki de vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri içerisinde en güzeli olan Sırbistan’da yapılacak o kadar çok şey var ki. Başkent Belgrad’ın eğlenceli gece hayatından tutun da Novi Sad tarihi sokaklarını adımlamaya ya da Subotica’da Macaristan’ı izleyerek yudumlayacağınız Sırp kahvesi sırasında yandan gelecek Sırp ezgileri keyif bulabilir hatta Osmanlı zamanında Karlofça olan şimdilerde Karlovici olarak geçen ve Osmanlı’nın ilk büyük toprak kaybı olarak geçen anlaşmanın yapıldığı kasabada leziz Sırp şaraplarını yudumlayabilirsiniz.

Karadağ

crna-gora

Adriyatik kıyısındaki ülkelerin en şirin ve en keyifli ülkesi olan Karadağ’da size kesinlikle görmenizi önereceğimiz 2 şehir var, Kotor ve Budva. Kotor’u anlatmaya pek gerek yok zaten Unesco tarafından dünya mirası listesinde yer alıyor. Orta çağdan kalma görünümü hiç bozulmamış bu güzel şehir şimdilerde Avrupa’nın yeni sosyete mezkezi olarak görülüyor. Budva ise oldukça büyük bir marinaya ve limana sahip bir şehir. Kotor şehrinden biraz daha küçük bir eski şehir bölgesi mevcut fakat hareketli gece yaşamı tüm Avrupa’da ses getiriyor.

Makedonya

mavrovo1

Ohrid ve Üsküp gibi yerleri ile Makedonya geçmişin izlerini geleceğe de taşıyan bir ülke. Kendinizi adeta bir Anadolu şehrinde hissedebilirsiniz, derli toplu ve tertemiz bir yer. Buraya gelmişken Ohrid gölü ve çevresini gezmeyi de sakın unutmayın.

Arnavutluk

albania

Her ne kadar en popüler şehri Tiran olsa da Durres ve İşkodra gibi yerleri de gezmenizi tavsiye ediyoruz. Arnavutluk’u uzun yıllar yöneten Enver Hoca zamanında Avrupa’dan çok geride kalan ülke, ancak son günlerde özellikle turizm anlamında kendini toparlayabilmek adına ciddi adımlar atabilmiştir. Bu güzel ülkeyi gezip görmenizi öneriyoruz.

Kosova

kosovo_pristina

Osmanlı eserlerinin bir diğer yer aldığı ülke ise Sırbistan’dan sorunlu bir şekilde ayrılan Kosova. Priştina ve Prizren gibi tarihi şehirleri ile kendinizi adeta Osmanlı zamanına gitmiş gibi hissedeceksiniz. Özellikle buralarda yer alan taş köprüler ve Osmanlıdan kalan konaklar sizi çok etkileyecek olan gezmesi son derece keyifli tarihi yapılardır. Şirin, küçük ve sevimli bir yer arıyorsanız Kosovayı değerlendirebilirsiniz.