Genel Gezi Rehberi

Antalya’nın Cennet Köşeleri: Kemer ve Belek

Ülkemizin yaz aylarında adeta ışıldayan yerlerinden olan Antalya birbirinden güzel ilçe ve beldelere sahip. Yaz aylarında hem Antalya il merkezinde hem de ilçelerinde olağanüstü bir yoğunluk görülüyor. Antalya otelleri de bu yoğunluktan nasibini alıyor. Antalya’nın ilçeleri arasında ise Kemer ve Belek diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Birbirinden köklü antik kentleri, doğal zenginlikleri, koyları, plajları ile Kemer ve Belek Antalya’nın en güzel köşelerinden. Kemer ve Belek’te hem kültürel bir gezi gerçekleştirebilir hem de Akdeniz’in serin sularında kulaç atarak yaz tatilinin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kemer’de Gezilecek Yerler

Phaselis Antik Kenti ve Koyu: Kemer’de nereleri gezmeliyim sorusuna birçok kimse tarafından verilen ilk cevap Phaselis oluyor. Bu popülaritenin nedenini ne diye sorarsanız hemen cevaplayalım. Phaselis’de tarih ve doğa binlerce yıldır değişmeyen bir müzikle ahenkle dans ediyor. Phaselis Antik Kenti içerisinde 3 tane plaj bulunuyor. Akdeniz’in en güzel plajları arasında gösterilen bu plajlarda mavilikler içinde kulaç atabilirsiniz. Denizden çıktıktan sonra ise tarihin koynunda derin bir uykuya dalabilir, yorgunluğunuzdan kurtulabilirsiniz. Seçim sizin!

Beldibi Mağarası: Antalya-Kemer yolunun 40. kilometresinde bulunan Beldibi Mağarası bulunduğu bölgenin kadim dönemlerindeki çehresi hakkında ipuçları barındırıyor. Denizden yaklaşık 25 kilometre yükseklikte bulunan Beldibi Mağarası yakın sayılabilecek bir tarihte, 1956 senesinde keşfedilmiş. Keşfinden 3 yıl sonra başlatılan kazılarda ise mağarada üst üste 6 katman bulunmuş. Her bir katmanın ayrı bir döneme ait olduğu düşünülen mağarada Üst Paleolitik ve Mezolotik’e ait gündelik eşyalar da bulunmuş. Bugün çeşitli etmenlerden dolayı tahrip olmuş olsa da mağarayı gezerken duvarlarda eski dönemlere ait resimleri görebilirsiniz.

Tahtalı Plajı: Adrenalin sevenlerdenseniz burası tam size göre! Tahtalı Dağı’nın denizle kavuştuğu noktada yer alan plaj temizliğinden dolayı tatilciler tarafından oldukça ilgi görüyor. 2009 yılından bugüne “Denizden Gökyüzüne” sloganıyla düzenlenen Kemer Hard Enduro yarışlarının başlangıç noktası olarak Tahtalı Plajı kabul edilmiş. Tahtalı Plajı’nda denizin, kumun, güneşin tadını çıkardıktan sonra Olimpos Teleferiği’ni kullanarak Tahtalı Dağı’na çıkabilir, burada kartpostalları aratmayacak kadar güzel bir manzarayla baş başa kalabilirsiniz. Bunun yanında yamaç paraşütü yapma imkanına sahipsiniz.

Göynük Kanyonu: Dünyanın en güzel 10 doğa yürüyüşü alanları arasında gösterilen Likya Yolu’nun büyük bir kısmını içerisinde barındıran Göynük Kanyonu dünya gözüyle bir kez de olsa mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Kanyona girişte görevliler tarafından güvenlik için gerekli olan ekipmanlar sağlanıyor. İçeride ise paintball oynama imkânı mevcut. Yok bana daha heyecanlı aktiviteler mevcut diyorsanız kanyon üzerinde kurulu olan kablolarda yürümeyi denemenizi tavsiye ediyoruz. Kanyonun sonunda ise şelaleler ve gönlünüzce yüzebileceğiniz göletler mevcut.

Yanartaş: Likyalılar tarafından “Sonsuz Ateş” olarak anılan Yanartaş, Olimpos Antik Kenti sınırları içerisinde bulunuyor. Yanartaş’ın bulunduğu bölge ise güzelliğiyle görenleri adeta büyülüyor. Çam ormanları ile çepeçevre sarılmış bir bölgede bulunan Yanartaş aslında bir doğalgaz kaynağı. Fakat mitolojik efsaneye göre zamanında Likya Kralı tarafından görevlendirilmiş Bellerophontes mızrağıyla Chiemera denilen mitolojik varlığı kanadından yaralayıp yerin yedi kat altına yollamış. O gün bugündür Chiemera yer altından yer yüzüne alev saçıyormuş.

Üçoluk Yaylası: 1500 rakıma sahip olan Üçoluk Yaylası Kemer’e 37 kilometre uzaklığında. Toroslar’ın efsane güzelliğine şahit olabileceğiniz Üçoluk Yaylası’nda maalesef altyapı hizmeti bulunmuyor. Burada konaklamak isterseniz yayla evlerini kullanabilir yahut kamp kurabilirsiniz. Üçoluk Yaylası en çok trekking grupları tarafından tercih ediliyor. Fakat dilerseniz yemyeşil doğa içerisinde bisiklet gezintisi de yapabilirsiniz. Üçoluk Yaylası ziyaretlerinde yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. Çünkü burada doğa poz verme konusunda oldukça cömert.

Paris 2 Batığı: Kemer’in etkileyici dalış noktalarından olan Paris 2 Batığı 33 metrelik bir derinlikte yer alıyor. I. Dünya Savaşı sırasında batırılan gemi 1995 senesine keşfedilmiş. O tarihten bugüne sualtı fotoğrafçıları ve dalgıçların oldukça rağbet gösterdikleri Paris 2 Batığı uluslararası basında da dünyanın en güzel dalış noktaları arasında gösteriliyor.      

Kemer’de Yapılacak Aktiviteler

Antalya’nın en rağbet gören tatil cennetlerinden olan Kemer denizi, kumu, güneşi ve yapılacak onlarca aktivitesiyle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Bu sebepten yaz aylarında Kemer otelleri tıklım tıklım oluyor. Kemer ziyaretçilerine geniş bir aktivite skalası sunuyor. Burada ister kültürel bir geziye çıkın isterseniz Akdeniz’in serin sularının tadını çıkartın. İçerisinde iki önemli antik kentin bulunduğu Kemer’de yapılacak ilk aktivite bu antik kentleri ziyaret etmek olabilir. Ardından doğal güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz. Kemer denince ilk akla gelen aktivite şüphesiz deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak oluyor. Kemer’in temizliği tescillenmiş mavi bayraklı plajlarında tüm yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Bunun yanında Kemer su ve doğa sporlarını gerçekleştirmek için de oldukça avantajlı bir konuma sahip. Burada hiç tecrübe etmediğiniz sporları deneme fırsatını kaçırmayın. Dalıştan deniz paraşütüne, trekkingden safariye kadar birçok sporu Kemer’de yapabilirsiniz. Ayrıca koylarının namı dünya çapına yayılan Kemer’den tekne turu yapmadan ayrılmayın.

Kemer’de Yeme İçme

Turizm cennetlerinden olan Kemer’de hem yöresel hem de dünya mutfağının en lezzetli örneklerini tadabileceğiniz birçok mekân bulunuyor. Kemer otelleri de bünyesinde her türlü mutfağa hâkim aşçılarıyla hizmet veriyor. Akdeniz ilçesinden beklenildiği gibi Kemer mutfağının da öne çıkan lezzetleri zeytinyağlılar. Kemer’de zeytinyağlı kabak çiçeği dolması, tahinli piyaz, şakşuka, kabak çintmesi gibi yerel yemeklerin en lezzetlilerini tadabilirsiniz. Bunun yanında ilçede taze ve lezzetli deniz mahsullerini de tadabilirsiniz. Monte Kemer Restaurant, Şelale Restaurant, Ulupınar Tropik Restaurant, Kemer Aspava gibi mekanlar ilçenin en ünlü lezzet duraklarından. Keyifli bir akşam yemeğini bu mekanlarda yiyebilirsiniz.

Kemer’de Konaklama

Antalya’nın gözde tatil mekanlarından olan Kemer’in yaz aylarında nüfusu neredeyse ikiye katlanıyor. Bu nedenden dolayı ilçede birçok konaklama tesisi mevcut. 5 yıldızlı otellerden dah amütevazı pansiyon ve butik otellere kadar her bütçe ve zevke hitap eden konaklama tesislerine Kemer’de adım başı rastlamanız mümkün. Şehrin en ünlü konaklama tesislerinin başında ise Crystal Aura Beach Resort & Spa ve Crystal De Luxe Resort& Spa geliyor. 5 yıldızlı bu iki otel ilçenin en lüks otellerinden. Buna bağlı olarak fiyatlar biraz yüksek. Bu iki otelde gecelik ortalama fiyatlar 450-500 TL arasında değişiyor. Elegance Hotel Kemer, Larissa Akman Park, Rios Beach Hotel ise fiyatları daha makul olan konaklama tesislerinden birkaçı. Kemer’de harika bir tatil için ön ödemesiz rezervasyon fırsatlarından faydalanmak için Kemer otelleri sayfasına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Kemer’de Alışveriş

İlçe merkezindeki irili ufaklı dükkanlardan aklınıza gelebilecek her türlü ürünü satın almanız mümkün. Buradaki dükkanlardan alacağınız hediyelik eşyalarla sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Kemer’de yoğun ilgi gören hediyelik eşyaların başında ise el dokuması halı, kilim gibi ürünler geliyor.

Kemer’de Eğlence ve Gece Hayatı

Turizm bölgelerinin özelliklerinden olan canlı gece hayatına Kemer’de de rastlıyorsunuz. Özellikle yaz aylarında şehirde geceler gündüzlerden daha hareketli. İlçenin en ünlü mekanlarının başında ise Aura Club, Club Kristall, Teras Bar gibi mekanlar geliyor. Bunun yanında Kemer otelleri de oldukça keyifli eğlenceler düzenliyor. Ayrıca Kemer’de Uluslararası Farkındalık Festivali ve Rock Festivali de düzenleniyor.

Kemer’e Ulaşım

Antalya’ya yaklaşık 43 km uzaklığında olan Kemer’e ulaşım oldukça kolay. Uçakla Antalya Havalimanı’na geldikten sonra Kemer otobüslerini kullanabilirsiniz. Bunun yanında ülkemizin birçok yerinden Kemer’e otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Belek’te Gezilecek Yerler

Aspendos Antik Kenti: Serik ilçesi sınırları içerisindeki Belkıs Köyü’nde bulunan Aspendos Antik Kenti Milattan Önce 10. yüzyıla dayanan köklü bir geçmişe sahip. Döneminin zengin kentlerinden olan Aspendos Antik Kenti’nde bu zenginliğin yansımalarını görmek mümkün. Antik kent içerisinde tiyatro, su kemeri, bazilika gibi gezilip görülecek birçok yapı mevcut. Antik kente girmek için 25 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Kentin en dikkat çeken yapısı ise açık hava tiyatrosu. 20 bin kişi kapasiteli bu açık hava tiyatrosunu Romalılar inşa etmiş. Tiyatronun inşası hakkında güzel bir hikâye de var. Dönemin kralı kızını evlendirmeye karar vermiş. Uygun damat adayını bulmak içinse bir şart koşmuş. Kente en iyi yeniliği getiren prensesle evlenmeye hak kazanacakmış. Haberi duyanlar dört bir yandan şehre koşmuş. Kimi su kemeri yapmış, kimi köprü, kimi heykel. Ama içlerinden biri bu devasa tiyatroyu inşa etmiş. Kralı çağırmış ve sahneye oturtmuş. Kendisi ise krala en uzak noktaya çıkmış ve oradan krala kızıyla evlenmek istediğini fısıldamış. Bu akustik karşısında çok etkilenen kral kızını bu zeki ve yetenekli mimarla evlendirmiş.

Kurşunlu Şelalesi: Kurşunlu Şelalesi’nin bulunduğu bölge endemik bitki ve hayvan türlerini barındıran ve kızılçamlarla çepeçevre kuşatılmış bir tabiat parkı. Şelalenin arka tarafında ise bir mağara bulunuyor. 7 şelaleciğin bir araya gelmesiyle oluşan Kurşunlu Şelalesi’nde etraftaki köylüler tarafından inşa edilmiş ve yaklaşık 200 yıllık su değirmenlerinden bir tanesi halen aktif. Etrafında yürüyüş parkurları, piknik alanları, restoranlar bulunan Kurşunlu Şelalesi’nde konaklama tesisi bulunmuyor.

Dinler Bahçesi: 3 semavi dinin ibadethanelerinin bir arada bulunduğu Dinler Bahçesi saygı ve hoşgörü temasıyla 2004’te inşa edilmiş. Cami, sinagog ve kilisenin ortak bir avluya açıldığı Dinler Bahçesi farklı bir atmosfere sahip. Hangi inançtan olursa olsun herkesin etkileneceği Dinler Bahçesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı: İçerisinde Büğrüm Köprü ile Bilgelik Vadisi’ni de barındıran Köprülü Kanyon Milli Parkı birçok aktivite için olanak sağlayan mekanlardan. Milli park içerisinde kamp yapabilir, pansiyon, motel, ağaç ve bungalov evler gibi farklı konaklama tesislerinde konaklayabilir, safari, kano, rafting gibi farklı sporları yapabilirsiniz. Olağanüstü doğasıyla gönül genişleten yerlerden olan milli parkta bisiklet sürmek ve doğa yürüyüşleri de oldukça keyifli aktivitelerden. Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde endemik kabul edilen bitkiler ve hayvanlar yaşamlarını sürdürüyorlar. Ziyaretlerinizde bu canlıları da görme şansına sahipsiniz.

Zeytintaşı Mağarası: Serik ilçesinin 15 kilometre kuzeyinde yer alan mağara son dönemde bilinirliği artan mekanlardan. Zeytintaşı Mağarası’nı diğerlerinden ayıran ve adeta imzası olan özelliği ise içerisinde bulunan makarna sarkıtlar. Başka hiçbir yerde göremeyeceğinizi bu sarkıtlar tam tamına 8 milyon yaşında. Bu yüzden sarkıtlara dokunmak yasak. İçerisinde küçük damla taşların da bulunduğu Zeytintaşı Mağarası’nın girişine kadar özel araçla gelmek mümkün.

Uçansu Şelalesi: Aziz Paul Yolu’nun güzergahı üzerinde bulunan şelale yakınında bulunan Pednelissos Antik Kenti’nde dolayı ziyaret için avantajlı bir konumda bulunuyor. Aslına bakarsanız Uçansu Şelalesi çok fazla ziyaretçi çeken yerlerden değil. Fakat son dönemlerde bilinirliği gittikçe artmaya başladı. Şelale üzerinde rafting gibi sporları gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şelalenin suyunda yüzmek de oldukça keyifli bir aktivite.

Boğazkent Kuş Cenneti: Boğazkent içerisinde yaklaşık 200 kuş türünün yaşadığı tahmin ediliyor. Bu kuşlardan kimi yazları kimi de kış aylarında Boğazkent Kuş Cenneti’ne uğruyor. Etkileyici doğası ve biyolojik zenginliğiyle ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan Boğazkent’e yolunuz düşerse fotoğraf makinenizi yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Belek’te Yapılacak Aktiviteler

Antalya’nın cazibe merkezi mekanlarından olan Belek’te aktivite denince ilk akla gelen Akdeniz’in mavi sularında kulaç atmak oluyor. Belek’in berrak denizinin, tertemiz kumsallarının tadını çıkartabilirsiniz. Belek’te ücretsiz girebileceğiniz halk plajlarının yanında Belek otelleri tarafından çevrilmiş plajlar da mevcut. Dilediğinizi seçebilirsiniz. Sınırları içerisinde bulunan antik kentlerden dolayı ilçede kültürel bir geziye çıkma imkanına da sahipsiniz. Bunun yanında Belek’te birçok doğa ve su sporunu yapabilirsiniz.

Belek’te Yeme İçme

Belek’te hemen hemen her mutfağın en lezzetli yemeklerine ulaşabiliyorsunuz. Fakat Belek restoranlarında genel olarak Akdeniz mutfağının karakteristik özellikleriyle karşılaşıyorsunuz. Ege ve Akdeniz mutfağının adeta yapı taşları olan zeytinyağlılar ve mezeleri Belek restoranlarında bulabiliyorsunuz. Belek otelleri genelde her şey dahil kampanyalar sunduğundan ziyaretçilerin çoğu yemek için otelleri tercih ediyor. Ayrıca Dürümcü Mehmet Usta, Maxx Royal Main Restaurant, Kaptan Balık, Sunset Restaurant & Bar tercih edebileceğiniz yeme içme mekanlarından.

Belek’te Konaklama

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen tatil cennetlerinden olan Belek’te çok sayıda konaklama tesisi mevcut. Serik ilçesine bağlı olan küçük bir yerleşim yeri olmasına karşın dillere destan güzelliğinden dolayı Belek’te yoğun turizm faaliyetleri gerçekleşiyor. Bu sebepten ötürü istediğiniz her türden konaklama imkanını Belek’te bulabilirsiniz. Belek’in en ünlü konaklama tesislerinin başında ise Calista Luxury Resort Hotel, Belconti Resort Hotel, Ela Quality Resort Belek gibi oteller geliyor. 5 yıldızı otellerin başlıcalarından olduklarından ötürü fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde. Bu otellerde konaklamak için gecelik 900 ile 2000 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Fakat erken rezervasyonla çok daha makul bir fiyata konaklayabilirsiniz. Önümüzdeki yaz için bir Belek tatili planladıysanız elinizi çabuk tutmanızı ve Belek otelleri sayfasına göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Daha uygun fiyatlı konaklama tesisi arayışındaysanız Belek’te bulunan pansiyonlara da bakabilirsiniz.

Belek’te Alışveriş

Son yıllarda artan turizm faaliyetlerinden dolayı Belek’te birçok alışveriş merkezi açıldı. Buralarda istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Fakat ben daha yöresel ürünler arıyorum diyorsanız o zaman sizin için en iyi seçenek cumartesi pazarı. Burada ev yapımı turunçgil reçelleri siz ve sevdikleriniz için iyi bir hediye seçeneği olabilir. Ayrıca pazardaki el dokuması halı ve kilimler yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Bir göz atın deriz. 

Belek’te Eğlence ve Gece Hayatı

Belek eğlence ve gece hayatı genelde otellerde yoğunlaşıyor. Belek otelleri misafirleri için animasyon gösterileri, konserler ve eğlenceli şovlar düzenleyerek gece hayatını canlandırıyor. Oteller dışında The Brezza Bar, Gloria Bar, Dock’s Pier Bar Belek’in önde gelen eğlence mekanlarından. Sıcak yaz akşamlarında canınız eğlenmek isterse Belek sokaklarında dilediğiniz mekâna girip kendinizi eğlencenin kollarına bırakın.

Belek’e Ulaşım

Antalya Havalimanı’na yaklaşık 30 km uzaklığındaki Belek’e dilerseniz hava dilerseniz de karayolu ile ulaşabilirsiniz. Antalya Havalimanı’na geldikten sonra buradan kalkan servislerle 20 dakika içerisinde Belek’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca otobüslerle ve özel aracınızla de Belek’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Belek ve Kemer arasında karar veremediyseniz size tavsiyemiz Antalya otelleri sayfasından dilediğinizi seçerek rezervasyon yaptırmanız. Antalya’ya oldukça yakın olan Belek ve Kemer’e günübirlik ziyaretler gerçekleştirerek iki yerin de tadını ayrı ayrı çıkarabilirsiniz.