Avrupa Gezi Rehberi Öneriler

Akdeniz Kıyılarında Eşsiz Bir Tatil

Eğer tatil anlayışınız deniz, kum ve güneş üçlüsünden ibaretse Akdeniz kıyıları sizin için doğru tercih olabilir. Yurt dışında tatile çıkma imkanınız varsa; Malta, Kapri ya da Amalfi… Türkiye’de kalacaksanız da Antalya’daki birçok tatil beldesi sizleri bekliyor. Akdeniz kıyısında bulunan oteller, pansiyonlar ya da villalar, bu yazı muhteşem bir şekilde geçirmeniz için harika seçenekler arasında yer alıyor. 

İşte Akdeniz’de tatil yapmak için can atacağınız birbirinden güzel yerler…

1- Santorini, Yunanistan

1santorini

Beyaz ve mavi ağırlıklı mimarisiyle kartpostallardan fırlamış gibi bir yer Santorini. Burayı yıllardır popüler kılan en önemli öğelerden biri mimarisi fakat buradan gün batımını izleyerek bu ön yargıyı kırmanız mümkün.

2- Gozo, Malta

2gozo

Gozo, Malta’da bulunan birçok kilisenin olduğu küçük bir ada. Aynı zamanda Gozo’da bulunan Wied il-Għasri bölgesi de doğal güzellikleriyle tanınıyor. Gozo, kalabalıktan uzak huzurlu bir tatil için ideal seçim olabilir.

3- Cinque Terre, İtalya

3cinque

Cinque Terre, İtalya’nın kuzeybatı kıyısında yer alıyor. Akdeniz kıyısının en güzel sahillerini barındıran İtalya’nın bu güzel bölgesi fotoğraf çekmek için harika bir yer.

4- Ravello, İtalya

4ravel

Amalfi’de yer alan ve bir doğa harikası olan Ravello, yaz tatili için unutulamayacak bir yer olabilir.

5- Positano, İtalya

5posit

Yine Amalfi’de bulunan Positano, İtalya’nın ve Akdeniz’in önemli tatil beldelerinden biri. Burada villa kiralayarak tatilin tadını daha da iyi çıkarabilirsiniz.

6- Venedik, İtalya

6venedik

Venedik her ne kadar kalabalık turistik bölgelerden biri olsa da, kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Şehrin içinde köprülerin altından gondolla geçmek tatilinizin bir parçası olabilir.

7- Burano, İtalya

7burano

Rengarenk mimarisiyle dikkat çeken Burano adası, Venedik’te yer alıyor. Yazın benzersiz bir tecrübe yaşayabileceğiniz bu yer, dört adadan oluşuyor ve bu adaları köprüler birleştiriyor.

8- Kapri, İtalya

8capri

Önemli tesislere ev sahipliği yapan ve İtalya’da yer alan bu ada, denizin keyfini çıkarmak isteyenler için iyi bir seçenek. Ayrıca modacı Sonja de Lennart 1948 yılında çıkardığı ünlü kapri pantolonlar da adını buradan alıyor.

9- Mijas, İspanya

9mijas

İspanya’nın güneydoğusundaki Malaga’da bulunan Mijas’taki bembeyaz evler, zamanında halk sıcaktan korunsun diye inşa ediliyor. Bu güzel manzaranın içinde siz de bulunabilir ve tatilinizi geçirebilirsiniz.

10- Verdon Gorge, Fransa

10mijas

Fransa’nın kıyı kesiminde yer alan ve Cannes’a 50 mil uzaklıkta bulunan Verdon Gorge, doğal güzellikleriyle büyülüyor. Tatiliniz boyunca burada yapacağınız kısa bir yolculuk her şeye değebilir.

11- Antalya, Türkiye

11antalya

Her mevsimi güzel olan Antalya, yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile Türkiye’nin en önemli tatil merkezlerinden biri olan Antalya’da yapabileceğiniz pek çok aktivite mevcut.

12- Kayserya, İsrail

12israil

İsrail kıyısında bulunan ve birçok tesisin olduğu bu bölgede hiç sıkılmadan en az bir ya da iki haftanızı geçirebilirsiniz.