Destinasyon Gezi Rehberi Öneriler Türkiye

2021 Resmi Tatil Günleri

Koca bir yılı ve tüm senenin yorgunluğunu, stresini geride bırakırken kendinize zaman yaratıp bu sene tatil planlarınızı erkenden yapabilirsiniz. Yorucu ve zor geçen bir senenin ardından yeni umutlar ve başlangıçlarla birlikte 2021 yılının hepimiz için çok güzel bir sene olmasını temenni ediyoruz. Çalışanları en çok umutlandıran şeylerden biri ise tatil günleri olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu sene resmi tatiller hangi güne denk geliyor ve kaç gün tatil yapabileceksiniz? Hangi günlerde tatil yapacağınızı ve bu tatillerde tercih edebileceğiniz seyahat rotalarını sizler için derledik. Geride bıraktığımız koca bir yılın ardından yapamadığınız tatilleri erkenden planlamak ve yeni yılda seyahat rotanızı oluşturmak için doğru yerdesiniz. 2021 yılında izinlerinizi de kullanarak daha doğru yapacağınız bir plan ile beraber hafta sonu tatilleri ile birleştirme fırsatını değerlendirebilir ve ekstradan birkaç günlük tatil olanağı yaratabilirsiniz. Keyifli okumalar ve bol tatiller dileriz..

⇒ OTELLERİ İNCELE

2021’de Toplam Kaç Gün Tatil Olacak?

2021’de resmi olarak toplamda 14 tam gün, ek olarak 3 yarım gün tatil yapma şansınız olacak. Yani toplamda 15,5 gün tatil yapabiliyorsunuz. Bu günleri cumartesi ve pazar ile birleştirerek önceden plan yaptığınızda ise çok daha fazla gün tatil yapma fırsatını yakalayabilirsiniz.

2021 Ara Tatil Günleri Ne Zaman?

23 Kasım’da başlayacak ilk dönemin ikinci yarısı 22 Ocak 2021 Cuma günü sona erecek. Normalde 2 hafta süren sömestir tatili, COVID-19 önlemleri kapsamında bir hafta daha uzatılarak 3 haftaya çıkarıldı.

Hafta sonları ile beraber 22 Ocak – 15 Şubat 2021 arasını kapsayan tatili değerlendirip seyahat edebilirsiniz.

25 günü bulan süresi ile ailecek çıkacağınız tatilde ‘’Sömestir Tatilinde Gidebileceğiniz Rotalar’’ yazımızı okuyabilir ve tatiliniz için fikir edinebilirsiniz.


İkinci Ara Tatil :

12-16 Nisan 2021

12-16 Nisan arasında düzenlenecek ikinci ara tatil için öğrenciler 9 Nisan’da eğitime ara verecek ve 19 Nisan’da sınıflara geri dönecek.


Yaz Tatili :

2021 eğitim öğretim yılı takvimine göre, 18 Haziran 2021’de başlayacak olan yaz tatili 11 hafta sürecek. Böylece öğrenciler 2021 Eylül ayının ilk haftasında okullarına geri dönecek.

1) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Cuma)

2021 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da yılbaşı tatili gibi Cuma gününe denk geliyor. Bu sayede hafta sonu tatili ile birleştirerek kendinize 3 günlük bir seyahat rotası oluşturabilirsiniz.

Seyahat Önerisi :

Nisan ayının bitimine doğru hava sıcaklarının kendini göstermeye başladığı ve bahar rüzgarlarının estiği bu tarihte aileniz ve sevdikleriniz ile beraber kendinizi huzurlu doğanın kollarına bırakabilirsiniz. Kış ayının havasından sıyrılıp, güneşin yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladığı ve her bir yanın çiçekler açtığı Nisan ayında tatil planı yapmak oldukça keyifli olacak. Nisan ayının mis gibi havasında huzurla tatil yapacağınız birçok bölge mevcut. Baharın eşsiz havası eşliğinde Kaz dağları, Bolu, Göller Yöresi, Kapadokya, Muğla-Datça ve Egenin güzel incisi Ayvalık’ta tatil planlarınızı ayarlayabilirsiniz. Sahil kasabalarında deniz sezonunun açıldığı Nisan ayı son günlerinde denizin ve kumun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

2) 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (Cumartesi)

2021 yılında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü cumartesi gününe denk geliyor. Hafta sonu olması nedeniyle bizlere resmi olarak fazladan bir tatil hakkı tanınmıyor ancak cumartesi çalışanlar için iki günlük bir tatil fırsatı olabilir.

Seyahat önerisi :

Yaz sıcaklarının kapıdan baktığı Mayıs ayında kendinizi yaşadığınız konuma yakın mevkide bulunan tatil rotaları ile ödüllendirebilirsiniz. Emek ve Dayanışma Günü zaten tatil günü olan cumartesiye denk gelse de moralleri bozmayın çünkü bu kısacık hafta sonu tatili bile size mini bir gezi yapma fırsatı sunabilir. Dilerseniz Hafta Sonu Kaçamağı Yapabileceğiniz 10 Rota başlıklı blog yazımızı okuyarak seyahat planlarınızı şimdiden ayarlayabilirsiniz.

3) Ramazan Bayramı (12-15 Mayıs Çarşamba-Cumartesi)

12-15 Mayıs 2021 tatilleri arasındaki Ramazan Bayramı, bu sene okul dönemine denk geliyor. 2021 yılında Ramazan Bayramı 12 Mayıs Çarşamba günü başlayıp 15 Mayıs Cumartesi günü bitiyor. Dolayısıyla 5 günlük güzel bir tatil yapma fırsatı sunuyor. Üstelik bu sene Ramazan Bayramı tatilini 19 Mayıs tatiliyle de birleştirerek yıllık izninizi bu döneme getirebilir, çocuklarınızla beraber karne öncesi uzunca bir tatil yapabilirsiniz.

Seyahat Önerisi :

Yaz tatili sıcakları henüz başlamadan Akdeniz ve Ege denizi kıyısındaki tatil kentlerimizi keşfe çıkabilirsiniz. Türkiye’nin farklı noktalarına düzenlenen yolculuklar için yeterince zaman sunan bu tatil fırsatında yaz mevsiminin erken geldiği güney kıyılarımızı düşünebileceğiniz gibi ülkemizin en yağışlı bölgesi olan Karadeniz’de yağışların azalmasını fırsat bilerek harika doğal güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

4) 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (Çarşamba)

2021 yılında 19 Mayıs tarihi Çarşamba gününe denk geliyor. 17-18 Mayıs 2021 pazartesi ve Salı veya 20-21 Mayıs 2021 Perşembe ve Cuma günleri izin alarak tatilinizi hafta sonuyla bağlayabilirsiniz.

Seyahat Önerisi :

Mayıs ayının sonlarına geldikçe havalar iyice ısınmaya başlıyor, dilerseniz doğal ve tarihi bölgeleri keşfe çıkabilirsiniz. Abant, Bolu, Ürgüp gibi doğal güzelliklerin içinde bol oksijen depolayarak yürüyüşler yapabilir, doğayı keşfe çıkabilirsiniz. Yaz aylarına yaklaştıkça otellerdeki doluluk oranlarını göz önüne alarak planınızı önceden yapabilir ve tatilinizi önceden ayarlayabilirsiniz.

5) 15 Temmuz 2021 (Perşembe)

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, 2021 yılında Perşembe gününe denk geliyor. 16 Temmuz 2021 Cuma günü izin kullanarak resmi tatil gününü hafta sonu tatiliyle birleştirebilirsiniz.

Seyahat Önerisi :

Yaz mevsiminin tam ortasında dilerseniz 4 günlük bir tatil kaçamağı yaparak Ege ya da Akdeniz bölgelerinde tatil planları yapabilirsiniz. Dilerseniz bu aylarda mini bir Karadeniz turu yapmak çok güzel bir fırsat olabilir. Yaz sıcaklarının ortasında ülkemizin en serin yerleri olan Karadeniz yaylalarını gezerek bir nebze olsun ferahlayabilirsiniz. Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin gibi illeri bünyesinde barındıran Karadeniz’e yeşillenmeniz dileğiyle.

6) Kurban Bayramı (19 Temmuz Pazartesi)

19 Temmuz 2021 Kurban Bayramı tatili arefe günü olan pazartesi ile başlıyor. Yarım günlük başlangıç tatili ile birlikte 4 gün sonra Cuma gününde sona erdiğinde toplamda 4,5 günlük bir tatil elde edebiliyorsunuz. Bu tatil 2021 yılı içerisinde sahip olduğunuz en uzun resmi tatil aynı zamanda. Dilerseniz Kurban Bayramı tatilini öncesinde ve sonrasında yer alan hafta sonu tatilleri ile birleştirip toplamda 9 günlük uzun bir tatil elde edebilirsiniz.

Seyahat Önerisi :

2021 resmi tatil günlerinde kuşkusuz en sevilen tarihler bayram tatilleri oluyor. Birlik ve beraberliğin en güzel anların, sevdiklerinizle mutlu zamanların paylaşıldığı o anlar çok kıymetli oluyor. Umut ediyoruz ki, bu dönemde hayatımızı şekillendiren pandeminin etkileri en aza iner ve yorucu geçen bir yılın ardından uzun bir tatil ile kendimize gelebiliriz. Yazın en sıcak dönemine denk gelen Kurban Bayramı tatili boyunca kendinizi serinletebileceğiniz sulara atmak için Ege ve Akdeniz kıyılarını tatil rotası olarak listenize ekleyebilirsiniz. Bodrum, Çeşme, Alaçatı, Datça, Ayvalık birbirinden güzel rotalar sizleri bekliyor olacak. Dilerseniz sıcakların oldukça fazla olduğu bu dönemde daha serin bir ortamda tatil yapmak için Sinop, Rize, Trabzon gibi Karadeniz Bölgesi yaylalarını keşfetmekte bir diğer tercihiniz olabilir.

7) 30 Ağustos Zafer Bayramı (Pazartesi)

Türkiye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun büyük bir zaferle kutlandığı 2021 yılında 30 Ağustos Zafer Bayramı pazartesi gününe denk geliyor. Bu nedenle bu tatili öncesinde yer alan hafta sonu tatili ile birleştirerek kısa bir tatil fırsatı yakalayabilirsiniz.

Seyahat Önerisi :

Hafta sonu tatili ile birleştireceğiniz 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı doğa ile iç içe olabileceğiniz yüzüp güneşleneceğiniz keyifli bir tatille taçlandırabilirsiniz. Kısa ama dolu dolu ve dinlenebileceğiniz bir tatil sizlere çok iyi gelecek. Dört bir yanı tarihi ve kültürel miraslar ile kaplı olan bu kısa tatilde dahi gezilecek ve görülecek oldukça fazla sayıda rota bulunuyor. 30 Ağustos’ta 3 günlük kısa bir tatil için rotanızı hem deniz tatili hem de eğlence hayatına katılabileceğiniz Marmaris’e çevirebilirsiniz. Yeşilin ve mavinin bir arada bulunduğu Marmaris’in büyüleyici koylarında yenileneceksiniz.

8) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Cuma)

2021 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cuma gününe denk geliyor. 29 Ekim’de 1,5 günlük tatil yapıldığı için dilerseniz cumadan önceki Perşembe günü yarım gün daha izin kullanarak toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı yaratabilirsiniz.

Seyahat önerisi :

Sonbahar mevsiminin görsel şölenini yakından izlemek istiyorum diyorsanız Yedigöller-Abant turu yapabilirsiniz. Dilerseniz deni kıyısı yerleri de tercih edebilirsiniz. Akdeniz kıyılarında hala sıcak havaları yakalayabilirsiniz. İş hayatının stresinden uzaklaşmak ve doğal temiz hava ile buluşmak sizlere çok iyi gelecek.