Aktiviteler Destinasyon Öneriler Türkiye

2020 RESMİ TATİL GÜNLERİ!

2020 yılı için tatil planlarınız hazır mı? Yeni yıl, yeni heyecanlar, hayatınıza katacağınız renkli anılar biriktireceğiniz bolca tatil günleri geldi çattı. Yılın ilk zamanlarında çalışanlar, öğrenciler ve yoğun tempodan sıkılanlar için akıllara direk yıl boyu yapılacak tatiller geliyor. ‘’Bu yıl resmi tatiller hangi güne denk geliyor?’’ ‘’Kaç gün izin alıp tatilimizi değerlendirebiliriz?’’ gibi düşünceleriniz varsa kesinlikle doğru yerdesiniz. Planlamanızı önceden yaparak dilerseniz Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilir, daha uygun bütçe ile tatile çıkabilirsiniz. Bunun içinde 2020 yılı hangi günlerin resmi tatil olduğunu öğrenmek seyahat aşamanızı oldukça kolaylaştıracak. Genellikle hafta ortasına denk gelen resmi tatiller hafta sonu ile birleştirebilir duruma geliyor. Ufak kaçamaklar yapmak, ruhunuzu dinlendirmek için sene boyunca bolca vaktiniz olacak. Şimdiden iyi tatiller dileriz!

⇒ ERKEN REZERVASYON OTELLERİNİ İNCELE

2020 Ara Tatil Günleri Ne Zaman ?

İş koşuşturması, okul yorgunluğu, kalabalık bir şehir derken ara vermek, dinlenmek ve kendinize vakit  ayırmak için en çok beklenen günler, elbette tatil günleri oluyor. Resmi tatiller dışında aileler, öğrenci ve öğretmenler için dinlenme fırsatı sunan ara tatillerin tarihleri aşağıdaki gibidir. Sevdiklerinizle dilerseniz mevsime göre kayak, termal, yaz ve yeni yerler keşfedeceğiniz kültür tatili yapabilirsiniz.

  • İlk ara tatil – 18 – 22 Kasım 2019 (9 gün tatil)
  • Yarıyıl tatili (Sömestir) – 20-31 Ocak 2020 (16 gün tatil)
  • İkinci dönem ara tatili – 6-10 Nisan 2020 (9 gün tatil)
  • 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonu – 19 Haziran 2020
  • 2020 – 2021 eğitim öğretim yılının ilk ara tatili: Kasım 2020 (Tarihler henüz belli değil.)

1) 2020 Yılbaşı Tatili (1 Ocak)

2020 yılının ilk tatili yılın ilk günü 1 Ocak Çarşamba kutlanıyor. Genellikle iş yerlerinde 31 Aralık günleri de yarım gün çalışılıyor. 30 ve 31 Aralık tarihlerine denk gelen günlerde yıllık izinden kullanarak toplamda 5 gün sürecek keyifli bir tatil programı oluşturabilirsiniz. Bir yılı daha geride bırakmış olmanın verdiği hüzün ancak yeni başlangıçlar yapacak olmanın verdiği o heyecanla kendinize yeni rotalar ve yeni hedefler oluşturabilirsiniz. Caddelerde, sokaklarda, mekanlarda yılbaşı coşkusunun yaşandığını her yerde görebilmek mümkün. Sevdiklerinizle birlikte olacağınız, en güzel tatil anılarını biriktireceğiniz mutlu yıllar dileriz! Erken Rezervasyon otellerini inceleyerek planlı ve programlı bir tatilinde kapılarını aralayabilirsiniz. Ocak-Şubat aylarında yeni yıla tüm yorgunluklarınızdan arınmış bir şekilde girmek isterseniz Termal Tatile İlk Kez Çıkacaklar İçin Bilinmesi Gerekenler blog yazımızı okuyabilirsiniz.

2) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl Perşembe gününe denk geliyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen bu önemli günde, çocukların yanında yetişkinleri de son derece mutlu ediyor. Kış ayının havasından sıyrılıp, güneşin yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladığı ve her bir yanın çiçekler açtığı Nisan ayında tatil planı yapmak oldukça keyifli olacak. Nisan ayının mis gibi havasında huzurla tatil yapacağınız birçok bölge mevcut. Baharın eşsiz havası eşliğinde MuğlaDatça’da, Kapadokya’da ve Egenin bir güzel incisi Ayvalık’ta tatil planlarınızı ayarlayabilirsiniz. Sahil kasabalarında deniz sezonunun açıldığı Nisan ayı son günlerinde denizin ve kumun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. 23 Nisan Perşembe gününe denk geldiğinden dolayı Cuma gününü de tatil planınıza dahil ederek toplam 4 gün izin alabilirsiniz.

3) 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Yaz sıcaklarının kapıdan baktığı Mayıs ayında 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda kendinizi muhteşem bir tatille ödüllendirebilirsiniz. 2020 yılında 1 Mayıs, Cuma gününe denk geliyor. Hafta sonu ile birleştirdiğiniz takdirde 3 günlük tatiliniz oluyor. İş yerinizden ekstra izin almanıza da gerek olmadığından dolayı 30 Nisan akşamı yola çıkarak dilerseniz 3 Mayıs’ta dönüş yapabilirsiniz. Planınızı erkenden yaparak yerinizi hemen ayırabilirsiniz. Dilerseniz bahar keyfinin tam sürüleceği bu dönemde tarihi bölgelerimizi keşfe çıkabilirsiniz. Hem yeni yerleri ziyaret etmiş olursunuz, hem de tatilinizi doyasıya geçirebilme fırsatınız olur.

4) 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

2020 yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Salı gününe denk geliyor. Böylece Pazartesi günü için izin alarak 4 günlük bir tatil kaçamağı yapma fırsatınız oluyor. Mayıs ayının sonlarına geldikçe havalar iyice ısınmaya başlıyor, dilerseniz doğal ve tarihi bölgeleri keşfe çıkabilirsiniz. Abant, Bolu, Ürgüp gibi doğal güzelliklerin içinde bol oksijen depolayarak yürüyüşler yapabilir, doğayı keşfe çıkabilirsiniz. Yaz aylarına yaklaştıkça otellerdeki doluluk oranlarını göz önüne alarak planınızı önceden yapabilir ve tatilinizi önceden ayarlayabilirsiniz.

5) Ramazan Bayramı (23 Mayıs – 26 Mayıs)

2020 Ramazan Bayramı 23 Mayıs Cumartesi günü başlıyor ve 26 Mayıs Salı günü sona eriyor. Yalnızca İslam aleminde kutlanan Ramazan Bayramı, Müslümanların oruç tutma ayından sonra gerçekleştiriliyor. Şeker Bayramı olarak da adlandırılan Ramazan Bayramı, her yıl Miladi takvime göre 11-12 gün erken kutlanıyor. Her yerin cıvıl cıvıl olduğu Ramazan Bayramı’nda sevdikleriniz ile birlikte güzel bir tatil planı yapabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa iş yerinden izi alıp Ramazan Bayramı tatili ile Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tatilini birleştirebilirsiniz. Bu sayede iş yerinden yalnızca 3 gün izin alarak 11 gün tatil yapabilirsiniz. Tatil planınızı erkenden yaptırmanız size büyük fayda sağlayacaktır çünkü uçaklar, otobüsler, oteller ve pansiyonlar da aşırı doluluk oluyor.

6) 15 Temmuz Şehit ve Gazileri Anma Günü

15 Temmuz Şehit ve Gazileri Anma Günü, 2020 yılı takvimine göre Çarşamba gününe denk geliyor. Temmuz ayında belirlenecek tatil rotalarında iki günlük izin kullanımı ile toplamda 5 gün sürecek Ege ya da Akdeniz bölgelerinde tatil planları yapabilirsiniz.

7) Kurban Bayramı Tatili (30 – 31 Temmuz – 1-2-3 Ağustos)

2020 resmi tatil günlerinde kuşkusuz en sevilen tarihler bayram tatilleri oluyor. Birlik ve beraberliğin en güzel anların, sevdikleriniz ile geçirdiğiniz mutlu zamanların paylaşıldığı o anlar çok kıymetli oluyor. İslam aleminin en önemli bayramlarından bir tanesi olan Kurban Bayramı, 4 gün bayram, 1 gün de arifeyle toplamda 5 gün resmi tatil ilan ediliyor. Miladi takvim ile Hicri takvim birbirinden farklı olduğu için Kurban Bayramı her yıl, bir önceki bayramdan 10 gün önce kutlanıyor. Kurban Bayramı tatiline 30 Temmuz Perşembe Arife günüyle başlıyoruz. 31 Temmuz Cuma bayramın 1.günü 3 Ağustos Pazartesi bayram tatili bitiyor. 27-28-29 Temmuz tarihlerinde arife günüyle birlikte 3,5 gün izin alırsanız, 10 gün tatil yapma fırsatınız olur.

8) 30 Ağustos Zafer Bayramı 2020

Türkiye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun büyük bir zaferle kutlandığı 30 Ağustos bu yıl Pazar gününe denk geliyor. 30 Ağustos’un denk geldiği tarihe göre iş yerinden birkaç günlük izin alabilenler hafta sonuyla da birleştirerek 4-5 gün tatil yapabilirler. Tüm cadde ve meydanlarda konserler ve etkinlikler düzenleniyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın hafta sonuna denk gelişini değerlendirerek yakın yerlerde doğa ile iç içe olabileceğiniz ya da yüzüp güneşlenebileceğiniz keyifli tatiller organize edebilirsiniz. Kısa ama dolu dolu ve dinlenebileceğiniz bir tatil sizlere çok iyi gelecek.

9) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tatili

30 Ağustos tarihinde iş yerinden izin almayıp 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinizde bu izni değerlendirebilirsiniz. Çünkü 2020 yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Perşembe gününe denk geliyor. Bu tarihi değerlendirerek Cuma günü için 1 gün izin alabilirseniz 4 günlük güzel bir 29 Ekim tatili planlayabilirsiniz. Sonbaharın en güzel renkleriyle buluşabilir, Yedigöller- Abant turu yapabilirsiniz. Dilerseniz deniz kıyısı yerleri de tercih edebilir Akdeniz kıyılarında hala sıcak havaları yakalayabilirsiniz. İş hayatının stresinden uzaklaşmak ve doğal temiz hava ile buluşmak sizlere çok iyi gelecek.